reklama

"Koketérie ANO s ODS je úplně evidentní," uvedl Hamáček. "To sbližování, ta povolební spolupráce jde tímto směrem. Vsadil bych si na to," uvedl předseda ČSSD. Svědčí o tom podle Hamáčka schůzky i výroky politiků obou stran. Podle něj se kandidující koalice po volbách rozpadnou,

Jurečka uvedl, že by se s Hamáčkem vsadil. Připomenul, že ODS i KDU-ČSL už před čtyřmi lety odmítly na rozdíl od ČSSD nabídku na vládní spojenectví s ANO. "My jako koalice půjdeme do vlády bez ANO a Babiše," řekl šéf lidovců. Podotkl, že ČSSD se po osmi letech vládnutí s ANO potýká s poklesem voličské přízně a není jisté, zda se do Sněmovny vůbec dostane.

Největší volební potenciál má podle průzkumu koalice Spolu

Největší volební potenciál před říjnovými sněmovními volbami má podle průzkumu koalice Spolu, sdružující ODS, lidovce a TOP 09. Pokud by jí dali hlas všichni lidé, kteří její volbu v současnosti zvažují, získala by až 31,5 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu firmy Kantar CZ a Data Collect pro Českou televizi. Druhý nejvyšší potenciál má vládní ANO, následované koalicí Pirátů a STAN.

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše má šanci oslovit až 30 procent voličů. Piráti spolu se Starosty by mohli pomýšlet na zisk až 27,5 procenta hlasů.

Na čtvrtém místě je podle průzkumu hnutí SPD s potenciálem 13,5 procenta, a pátí sociální demokraté až s deseti procenty. Hnutí Přísaha by mohlo od voličů získat až 9,5 procenta hlasů. Potenciál KSČM je osm procent a Zelených o jeden procentní bod nižší. Společnou kandidátku Trikolory, Svobodných a Soukromníků by mohlo podpořit až 5,5 procenta hlasujících.

Volební potenciál vyjadřuje maximální možný zisk strany či koalice v případě, že by jí u voleb dali hlas všichni voliči, kteří volbu daného subjektu zvažují. Suma potenciálů není sto procent. Volič rozhodující se například mezi dvěma subjekty je započítáván jako potenciální volič obou z nich.

reklama