reklama

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity hlásí v sobotu po osmé hodině ráno tři místa na Labi, konkrétně jde o Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem. Pro tyto okresy v Ústeckém a také pro okres Pardubice v Pardubickém kraji zůstává v platnosti výstraha před povodňovým ohrožením.

Druhý stupeň byl ráno na Ohři na vodním díle Skalka, na Labi v Kostelci nad Labem, Mělníce a Němčicích a na Vltavě v Českém Krumlově a Vyšším Brodě. Na ostatních místech platil první stupeň povodňové aktivity.

Oranžové varování před povodňovou pohotovostí se nyní týká okresů Cheb v Karlovarském, Lovosice a Roudnice nad Labem v Ústeckém, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Mělník a Neratovice ve Středočeském kraji.

Meteorologové v pátek na sociální síti X uvedli, že horní části rozvodněných toků budou převážně mírně klesat, zatímco střední a dolní úseky budou v důsledku dotoku ještě kolísat nebo stoupat. Například na dolním Labi očekávali kulminaci v noci na dnešek s tím, že následné poklesy budou velmi pozvolné.

Varovali také, že v sobotu mohou vlivem srážek stoupnout nad první stupeň povodňové aktivity toky v povodí Mže, Radbuzy, Berounky, horní Svratky a levostranné přítoky Moravy.