Ministerstvo vnitra a Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR doporučují obyvatelům rizikových oblastí, aby měli připravené evakuační zavazadlo, zajistili své domovy a pamatovali na blízké, o které pečují.
Důrazně také apelují na sledování aktuálního vývoje počasí, protože intenzivní srážky mohou vést k sesuvům půdy i mimo tradiční záplavové zóny. Cestování do rizikových oblastí by lidé měli omezit.
Na webu ministerstva životního prostředí je k dispozici mapa záplavových oblastí. Úřady doporučují obyvatelům ohrožených oblastí připravit si evakuační zavazadlo, aby v případě nutnosti mohli rychle odejít na bezpečné místo.
Lidé by také měli pomoci zranitelným osobám ve svém okolí s přípravou nebo nákupem potřebných věcí.
Je důležité zabezpečit majetek, zejména v místech, kde už povodně v minulosti způsobily škody. Doporučuje se přesunout cenné věci do vyšších pater a rozmisťovat pytle s pískem, které často poskytuje místní radnice.
Ministerstvo také zdůrazňuje, aby se lidé vyhnuli cestám do záplavových oblastí a sledovali meteorologické výstrahy. Měli by rovněž přeparkovat vozidla na bezpečná místa mimo oblasti ohrožené záplavami.
Hasiči radí občanům, jak se připravit se na povodně:
- Řiďte se pokyny starostů obcí a složek IZS.
- Sledujte vývoj situace v hromadných informačních prostředcích, například prostřednictvím veřejnoprávních médií, sociálních sítí HZS krajů, sociálních sítí a dalších komunikačních kanálů svých obcí, ČHMÚ. Sledujte jak místní zpravodajství, tak varování o počasí.
- Mějte dostatečnou zásobu pitné vody.
- Připravte si evakuační zavazadlo
- Nabijte si mobilní telefony, nabijte a připravte si power banky.
- Připravte pro případ povodně své domovy.
- Odstraňte, ukliďte nebo upevněte všechny věci v okolí stavby, které by mohla voda odnést.
- Zjistěte dopředu, kde se nacházejí uzávěry vody a plynu a jak je v případě evakuace rychle uzavřít, jak vypnout pojistky. Elektrické spotřebiče, které zrovna nepoužíváte, odpojte od elektrické energie.
- Pokud je to možné, drahý nábytek a cennosti přestěhujte do vyšších pater. Škody u nepřipraveného domu mohou být až desetkrát vyšší než u domu, který je vyklizený a připravený na příchod povodně.
- Připravte si pytle s pískem a těsnící folie a zajistěte si ucpávky kanalizace a odtoku toalety.
- Zabezpečte chemické látky, které by mohly případně kontaminovat vodu a životní prostředí.
- Ujistěte se, že jsou odtokové kanály a drenáže čisté a funkční.
- Preventivně zajistěte domácí zvířata. Obzvláště v případě koček doporučujeme zvíře držet po dobu trvání výstrahy doma a dostatečně pod kontrolou, tak, aby bylo možné je během několika okamžiků umístit do přepravky a obydlí urychleně opustit. Drobné zvířectvo je vhodné preventivně umístit ke známým, v jejichž obydlí nebezpečí nehrozí.
- Pokud máte hospodářská zvířata, vyveďte je včas na vyšší místa. V případě, že není vlastník schopen preventivní evakuaci zajistit, může požádat o pomoc místní samosprávy. Pokud vlastník zvířat není schopen je evakuovat včas (např. z důvodu rychlého nástupu povodně), je lepší zvířata vypustit z chovatelských objektů, aby sama mohla před povodní uniknout.
- Nezapomeňte na své blízké, zvláště na starší osoby v rizikových oblastech. Pomozte jim se připravit pro případ evakuace a informujte je o aktuálních výstrahách.
- Výzvy k evakuaci kvůli povodni uposlechněte vždy a okamžitě! Povodňová situace může být nepředvídatelná a často se velice rychle mění. Doba, po kterou je ještě možná bezpečná evakuace, tak může být i velmi krátká. Před odchodem z domu doporučujeme vypnout uzávěr vody a přívod plynu. V případě, že hrozí zaplavení objektu, doporučujeme vypnout i pojistky.
- Evakuace s domácími mazlíčky je samozřejmě možná, limitující jsou ale schopnosti jednotlivého člověka, tj. kolik zvířat při evakuaci bezpečně zvládne přepravit. Pokud to lze, doporučujeme použít k jejich přenosu přepravky nebo přenosné klece, psy opatřit obojkem a vodítkem, nezapomenout náhubek.
Související
4. října 2024 13:24
4. října 2024 12:22
4. října 2024 6:45