Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povodňové mapy zveřejnilo i ministerstvo. Hasiči radí, jak se připravit na nejhorší

Mapa záplavových oblastí
Mapa záplavových oblastí
Foto: Ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo vnitra a Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR doporučují obyvatelům rizikových oblastí, aby měli připravené evakuační zavazadlo, zajistili své domovy a pamatovali na blízké, o které pečují. 

Důrazně také apelují na sledování aktuálního vývoje počasí, protože intenzivní srážky mohou vést k sesuvům půdy i mimo tradiční záplavové zóny. Cestování do rizikových oblastí by lidé měli omezit.

Na webu ministerstva životního prostředí je k dispozici mapa záplavových oblastí. Úřady doporučují obyvatelům ohrožených oblastí připravit si evakuační zavazadlo, aby v případě nutnosti mohli rychle odejít na bezpečné místo.

Lidé by také měli pomoci zranitelným osobám ve svém okolí s přípravou nebo nákupem potřebných věcí.

Je důležité zabezpečit majetek, zejména v místech, kde už povodně v minulosti způsobily škody. Doporučuje se přesunout cenné věci do vyšších pater a rozmisťovat pytle s pískem, které často poskytuje místní radnice.

Ministerstvo také zdůrazňuje, aby se lidé vyhnuli cestám do záplavových oblastí a sledovali meteorologické výstrahy. Měli by rovněž přeparkovat vozidla na bezpečná místa mimo oblasti ohrožené záplavami.

Hasiči radí občanům, jak se připravit se na povodně:

  • Řiďte se pokyny starostů obcí a složek IZS.
  • Sledujte vývoj situace v hromadných informačních prostředcích, například prostřednictvím veřejnoprávních médií, sociálních sítí HZS krajů, sociálních sítí a dalších komunikačních kanálů svých obcí, ČHMÚ. Sledujte jak místní zpravodajství, tak varování o počasí.
  • Mějte dostatečnou zásobu pitné vody.
  • Připravte si evakuační zavazadlo
  • Nabijte si mobilní telefony, nabijte a připravte si power banky.
  • Připravte pro případ povodně své domovy.
  • Odstraňte, ukliďte nebo upevněte všechny věci v okolí stavby, které by mohla voda odnést.
  • Zjistěte dopředu, kde se nacházejí uzávěry vody a plynu a jak je v případě evakuace rychle uzavřít, jak vypnout pojistky. Elektrické spotřebiče, které zrovna nepoužíváte, odpojte od elektrické energie.
  • Pokud je to možné, drahý nábytek a cennosti přestěhujte do vyšších pater. Škody u nepřipraveného domu mohou být až desetkrát vyšší než u domu, který je vyklizený a připravený na příchod povodně.
  • Připravte si pytle s pískem a těsnící folie a zajistěte si ucpávky kanalizace a odtoku toalety.
  • Zabezpečte chemické látky, které by mohly případně kontaminovat vodu a životní prostředí.
  • Ujistěte se, že jsou odtokové kanály a drenáže čisté a funkční.
  • Preventivně zajistěte domácí zvířata. Obzvláště v případě koček doporučujeme zvíře držet po dobu trvání výstrahy doma a dostatečně pod kontrolou, tak, aby bylo možné je během několika okamžiků umístit do přepravky a obydlí urychleně opustit. Drobné zvířectvo je vhodné preventivně umístit ke známým, v jejichž obydlí nebezpečí nehrozí.
  • Pokud máte hospodářská zvířata, vyveďte je včas na vyšší místa. V případě, že není vlastník schopen preventivní evakuaci zajistit, může požádat o pomoc místní samosprávy. Pokud vlastník zvířat není schopen je evakuovat včas (např. z důvodu rychlého nástupu povodně), je lepší zvířata vypustit z chovatelských objektů, aby sama mohla před povodní uniknout.
  • Nezapomeňte na své blízké, zvláště na starší osoby v rizikových oblastech. Pomozte jim se připravit pro případ evakuace a informujte je o aktuálních výstrahách.
  • Výzvy k evakuaci kvůli povodni uposlechněte vždy a okamžitě! Povodňová situace může být nepředvídatelná a často se velice rychle mění. Doba, po kterou je ještě možná bezpečná evakuace, tak může být i velmi krátká. Před odchodem z domu doporučujeme vypnout uzávěr vody a přívod plynu. V případě, že hrozí zaplavení objektu, doporučujeme vypnout i pojistky.
  • Evakuace s domácími mazlíčky je samozřejmě možná, limitující jsou ale schopnosti jednotlivého člověka, tj. kolik zvířat při evakuaci bezpečně zvládne přepravit. Pokud to lze, doporučujeme použít k jejich přenosu přepravky nebo přenosné klece, psy opatřit obojkem a vodítkem, nezapomenout náhubek.  

Témata:  počasí povodně

Související

Aktuálně se děje

31. března 2025 8:58

Tragédie na motokrosu v Benátkách u Litomyšle. Policie nařídila pitvu

Na Svitavsku došlo o uplynulém víkendu k tragické události při motokrosových závodech. Okolnostmi úmrtí jednoho ze závodníků se zabývá policie. Nařízena byla pitva, která má pomoci objasnit, jak k úmrtí zesnulého muže došlo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.