reklama

Oheň zničil budovu a traktor, škoda na uhynulých zvířatech tvoří přibližně třetinu odhadnuté celkové škody, uvedla mluvčí. Původně hasiči škodu odhadli na miliony korun, později mínili, že by mohla být až deset milionů korun. Výší škody jde o jeden z největších požárů v Královéhradeckém kraji za poslední rok.

Příčiny ohně na místě od dnešního rána zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie a experti z Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdanči. Na místo přijeli i zástupci veterinární správy.

Místo požáru, které je na jihovýchodním okraji vesnice, bylo do rána pod dohledem jednotky dobrovolných hasičů. Při požáru se zranil jeden člověk, nadýchal se kouře.

Desítky hasičů z deseti jednotek k požáru vyjely před 19:00. "Už při příjezdu hasičů na místo byl požár v pokročilé fázi, plameny se rozšířily prakticky na celou budovu," řekla mluvčí. Jalovice již ležely na zemi zřejmě udušené kouřem. Deseti zvířatům se podařilo ze stáje utéct ven. Hasiči jim pak za pomoci místních postavili provizorní ohradu.

Oheň hasiči likvidovali zvenčí budovy, protože střecha objektu se pod silným žárem postupně hroutila a pohyb uvnitř by byl pro hasiče nebezpečný. Dalšímu šíření ohně hasiči zamezili asi po hodině hašení. Ve Zlaté Olešnici hasiči zřídili čerpací stanoviště u retenční nádrže a vodu k místu požáru vozili kyvadlově. K hořící stáji ji pak dostávali asi 200 metrů dlouhým hadicovým vedením.

Poslední požár s velkým úhynem hospodářských zvířat byl v Královéhradeckém kraji v březnu 2017 v Hlušicích na Hradecku. Při požáru haly tam uhořelo 3500 kachňat.