Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozitivní antigenní test a příznaky budou nově důkazem o prodělání covidu

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Důkazem o prodělání covidu-19 bude nově u lidí s příznaky i pozitivní antigenní (AG) test. Ministerstvo zdravotnictví od středy ruší část mimořádného opatření z března loňského roku, kde bylo povinné potvrzení pozitivního výsledku antigenního testu dalším PCR testem.

Poskytovatelé zdravotních služeb, kteří testovali rychlejší antigenní metodou vyhodnocovanou na místě, měli v případě pozitivního testu dosud povinnost vystavit testovanému rovnou žádanku na PCR test, který vyhodnocují laboratoře.

"Osobě, která měla pozitivní výsledek rychlého antigenního testu (...), bylo pak nařízeno podrobit se konfirmačnímu PCR testu, který jí byl indikován, bez prodlení," píše ministerstvo v odůvodnění změny.

Ta vychází také z únorového nařízení Evropské komise, které pro vydávání evropských certifikátů o prodělání nemoci covid-19 uznává i pozitivní výsledek antigenního testu. "Podmínkou pro vydaní certifikátu o prodělání onemocnění covid-19 je kromě provedení testu zdravotníkem také přítomnost příznaků onemocnění covid-19 u testované osoby," uvedlo ministerstvo. Testovací sada musí být také jednou ze schválených pro použití v EU.

Počty testů na koronavirus v ČR setrvale klesají od konce letošního ledna. Prvního února bylo více než 156.000 lidí testováno metodou PCR a dalších téměř 29.000 antigenními testy. O měsíc později byla PCR testů pětina a antigenních třetina. Na začátku dubna byl počet PCR testů proti únoru téměř osminový a antigenních testů pětina.

V dubnu se počty odhalených případů v pracovních dnech pohybují mezi 4000 a 7000 pozitivními. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na konci března uvedl, že reálné počty nově nakažených, kteří nemají příznaky nebo nejdou na testy, je dvakrát až třikrát vyšší.

Největší podíl testů denně tvoří testy preventivní a plošné. Do těchto statistik se započítávají testy, na které se lidé vydají sami. Většinou pro ně využívají možnost nechat se jednou měsíčně otestovat zdarma, tedy z veřejného zdravotního pojištění.

Z pondělních 23.000 testů bylo téměř 39 procent těchto preventivních testů, 37 procent bylo testů diagnostických, na které nemocné s příznaky odeslal lékař. Zbývající asi čtvrtina byly testy epidemiologické u lidí, kteří přišli s někým nakaženým do kontaktu.

Antigenní testy v současné době využívají pro rychlou diagnostiku pacientů, kteří přicházejí do ordinací s příznaky, praktičtí lékaři. Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začíná být spolu s koronavirem dominantní i chřipka.

Certifikáty o očkování, negativním testu nebo prodělání nemoci se v současné době v Česku lidé nikde prokazovat nemusí. Jsou ale dál povinné při cestování do některých zemí, například pro turisty mířící do Rakouska.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 20:10

Muž na drogách najížděl do lidí na Tachovsku. Skončil v rukou policie

Policie se zabývá řáděním muže, který na Tachovsku svým jednáním ohrozil hned několik osob. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Podezřelý byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z poškození cizí věci, policisté žádají o jeho vzetí do vazby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.