reklama

"Jsme rádi, že tolik lidí chce přijet na místo osobně pomoci, ale poněkud se obáváme, že po současném přílivu dobrovolníků, které je složité zorganizovat, za pár týdnů nebude mít v postižených obcích kdo pomáhat. Přitom jejich obnova potrvá měsíce," řekl místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Zlatým pravidlem pro dobrovolníky podle něho je, aby zaměřili svou pomoc na konkrétní rodinu nebo člověka a domluvili se přímo s nimi. Veškeré nabídky pomoci by pak měli směřovat na oficiální místa, ať už na centrální krajský mail dobrovolnici@jmk.cz nebo na e-mail krizovy.stab@breclav.eu . Samozřejmostí je kontaktování koordinátorů. Pokud lidé hledají informace na sociálních sítích, měli by je čerpat výhradně z oficiálních profilů měst Hodonín a Břeclav spíš než z neoficiálních skupin a stránek založených jinými dobrovolníky.

"Bohužel, díky nastavení facebooku se příspěvky často objevují se zpožděním několika dní, zatímco situace na místě se neustále mění," upozornil Matuška.

Vedení města se obává zejména ztížení dopravní situace v pátek odpoledne, kdy se může spojit čas odjezdů na dovolené s příjezdem dobrovolníků. Pro parkování dobrovolníků proto vyčlenilo plochu letiště, odkud je budou do obcí rozvážet autobusy vyslané brněnským dopravním podnikem.

Lidé by si měli uvědomit, že vyjíždějí na místo, které je v podstatě staveništěm, a měli by s sebou mít základní vybavení, jako jsou uzavřené boty, pracovní rukavice, ale podle počasí i opalovací krémy nebo pokrývky hlavy. Právě kvůli nedostatečnému vybavení docházelo v uplynulých dnech často k úrazům nebo kolapsům z horka.

Teplé jídlo je v obcích primárně zajišťováno pro hasiče, vojáky a policisty, pro dobrovolníky jsou k dispozici velké chladicí boxy se zásobou potravin a nápojů.

reklama