Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha má koncepci integrace Romů, chce je více začlenit do veřejného života

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Pražský magistrát bude chtít v následujících letech prohloubit integraci Romů do veřejného života, bojovat proti předsudkům majoritní společnosti vůči nim nebo jim pomoci v sociální oblasti. Vedení města proto schválilo koncepci integrace Romů na roky 2022 až 2030. Peníze na konkrétní opatření půjdou z dotací a finance chce magistrát získat i z evropských fondů. Novinářům to po pondělním jednání městské rady řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Praha vytvořila podobný dokument poprvé.

"Jedná se o důležitý dokument, který reflektuje současnou situaci, kdy je potřeba se zaměřit na propracovanější systém práce s romskými obyvateli Prahy. Nejen s těmi, kteří zde bydlí, ale také do města přichází," řekla Třeštíková.

Podle radní se jedná o první dokument tohoto typu, který město vytvořilo. Dříve totiž byla problematika romská integrace součástí jiných dokumentů. "Tentokrát se tomu věnuje jeden samostatný," uvedla Třeštíková.

Koncepce má tři základní části, kdy tou první je oblast sociální integrace. "Tady se bude dokument zaměřovat na sociálně vyloučené Romy a jejich rodiny," řekla Třeštíková. Druhou částí je boj proti diskriminaci a předsudkům většinové společnosti. Proti jim bude město bojovat například vzdělávacími nebo osvětovými kampaněmi. Poslední částí je pak pomoc a zaměření se na etnickou emancipaci Romů ve veřejném životě, kdy se bude řešit, jak Romy více zapojit do veřejného života.

Financování jednotlivých kroků bude zajištěno prostřednictvím městských dotací na sociální služby, dotacemi vypisovanými magistrátními odbory a podle Třeštíkové magistrát počítá také s dotačními programy jednotlivých městských částí a z fondů Evropské unie.

Témata:  Praha romové

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy