reklama

Strom může růst na soukromém i veřejném pozemku. Taiko soutěž letos pořádá podeváté, až dosud vždy s její pomocí strom pro Prahu našla, aniž výzvu opakovala, sdělila ČTK mluvčí společnosti Hana Tietze. Zasilatel vítězného tipu získá odměnu 10.000 korun.

Většina stromů, které lidé zatím nabídli, nemá dostatečnou výšku. Mezi tipy se objevil i stříbrný smrk, který je pro tyto účely nevhodný. "Je velmi křehký a většinou ani nedosahuje potřebné výšky minimálně 22 metrů," řekla Tietze.

Vhodný jehličnan musí mít pravidelný kmen, rovnoměrně rostlé větve, vysoký může být až 25 metrů. Musí být zcela zdravý, což následně ověřují dendrologové. Růst může kdekoliv. "Loni jsme si ověřili, že díky speciálnímu pásovému jeřábu jsme schopní bez problémů dopravit také strom, který není v bezprostřední blízkosti komunikace," uvedl provozní ředitel Taiko Petr Hozák.

Společnost chce vítězný jehličnan vybrat v září a v říjnu oznámit výsledek. Pokud by do 30. srpna nedostala vhodný tip, lhůtu je připravena prodloužit, uvedla Tietze. Pro případ nouze má v záloze jeden starší návrh.

V předchozích osmi letech se na Staroměstské náměstí dostaly stromy, které musely být pokáceny z bezpečnostních důvodů nebo musely ustoupit plánované stavbě. Loni zdobil náměstí 55 let starý smrk ztepilý z Rynoltic v Libereckém kraji.

Vánoční strom se letos v Praze rozsvítí v sobotu 30. listopadu.

reklama