Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Data zveřejněná pražskou hygienickou stanicí ukazují, že do konce letošního června se v hlavním městě potvrdilo rovných 300 případů svrabu. Loni jich za celý rok bylo 517, před pěti lety bylo za dvanáct kalendářních měsíců zaznamenáno pouhých 191 případů.
"Ke konci června evidujeme v Praze celkem tři sta případů tohoto onemocnění. Pokud by současný trend pokračoval, lze předpokládat, že počet nemocných v letošním roce opět přesáhne počty z předchozího roku," uvedla MUDr. Martina Marešová, ředitelka protiepidemického oddělení Hygienické stanice hlavního města Prahy.
Původcem svrabu je roztoč nazvaný zákožka svrabová, který celý život tráví na lidském hostiteli. Onemocnění se může přenést přímým těsným kontaktem s nemocným, případně nepřímo prostřednictvím kontaminovaného prádla nebo textilu. Typickým projevem nemoci je intenzivní svědění, které se zhoršuje v noci a v teple.
Léčba svrabu přitom není vůbec jednoduchá. Aplikuje se předepsaná mast, přičemž nutností je i preventivní ošetření blízkých osob z okolí nemocného. Textilie je třeba vyprat na vysokou teplotu, přežehlit, postříkat insekticidem či uzavřít do plastového pytle minimálně na tři dny.
Hygienici zmínili, že se svrabem je možné se potkat prakticky všude, kde je více lidí v úzkém kontaktu. Místy výskytu jsou například ubytovny, sociální zařízení nebo zdravotnická zařízení dlouhodobé péče.
Pokud se nemoci chcete vyhnout, odborníci doporučují několik věcí, konkrétně dodržovat osobní hygienu, být obezřetný při pobytu mimo domov a při cestování, vyhýbat se těsnému kontaktu s osobami, které mají příznaky svrabu, případně včas zahájit léčbu.
Související
17. června 2025 20:56
5. února 2025 8:40
5. března 2016 15:40