Praha - Zákožka svrabová napadá rok od roku čím dál více lidí. Kožní parazit se nově objevil i v mateřské škole na Českolipsku, kde dětem způsobil kožní vyrážky a svědivé ekzémy. Podle hygieniků je svrab na vzestupu. Nabízí se proto otázka, jak se mu vlastně můžeme bránit.
Když se objevila informace, že se ve školce v Dubé na Českolipsku objevil svrab, rodiče byli zděšení. "Já si myslím, že je to infekční hodně," řekla TV Nova v rozhovoru jedna z příbuzných malé holčičky. Je to pravda? Na to jsme se snažili najít odpověď.
Jak poznám svrab
Přítomnost zákožky svrabové poznáte celkem snadno. "Je to malý roztoč, který žije v povrchové vrstvě kůže. Tam hloubí cestičky," vysvětluje epidemoložka Jana Prattingerová. "Onemocnění se projevuje vyrážkou tam, kde je kůže tenká. Bývá to v oblasti pasu, kde máte gumu. U žen to bývá v oblasti prsou. U dětí to může být i v oblasti hlavy nebo na rukách," dodává.
Onemocnění kůže navíc provází nepříjemné svědění, které je výsledkem imunitní reakce organismu na antigeny zákožky a které se objevuje nejčastěji v noci, když je člověk zachumlaný v noci pod peřinou (teplo totiž zákožce dělá moc dobře).
Jak se můžu nakazit
Všeobecně platí, že parazit útočí tam, kde se pohybuje více lidí a kde jsou horší hygienické podmínky. Odborníci vidí problém zejména v častějším cestování a horšícím se sociálním podmínkám pro některé skupiny obyvatel. "To onemocnění je častější, než jsme byli zvyklí v minulém století," uznává Prattingerová. V letošním roce mají jen na Liberecku hlášený už 22. případ. Ročně v kraji onemocní v posledních letech kolem 150 lidí.
Jak zabránit šíření
Svrab je přenosné onemocnění, doporučuje se proto nebýt v bezprostředním styku s nakaženou osobou. Nejlepší prevencí je pak dbát o správnou hygienu, čistotu domova a hlavně nezapomínat pravidelně vyměňovat ložní prádlo.
"Také se vyskytuje takzvaný svrab čistotných osob, které se velmi myjí a vysušují si kůži," popisuje Prattingerová. Protože parazit nemá rád sucho, musí se zavrtat hlouběji pod pokožku a odhalit pak jeho přítomnost je mnohem těžší.
Jak léčit svrab
Léčba tohoto kožního onemocnění má tři základní kroky: je třeba parazity zlikvidovat, zhojit poranění kůže a zavést hygienická opatření. Lékaři nejčastěji doporučují terapii sírou. Doktoři mají už své osvědčené mastičky, které rány zhojí a parazity vyhubí. Nejdůležitější je ale přestat svědivou pokožku drbat. Škrábáním se totiž nemoc rozšiřuje po celém těle.