reklama

"Pro mě je asi, možná, v tuto chvíli podnětnější být předsedou ústavně-právního výboru než být někde šestý místopředseda. Závěr samozřejmě učiní až klub ANO," řekl novinářům Vondráček.

Pozice předsedy právního výboru patří podle dohod hnutí ANO, které míří do opozice. Vondráčka navrhla do čela výboru jeho kolegyně z hnutí Taťána Malá. V tajné volbě dostal hlasy všech 20 členů. Ve funkci ho ještě musí v pátek potvrdit sněmovní plénum.

Vondráček označil právní výbor za klíčový a za "ostrůvek odbornosti a racionální diskuse" v dolní komoře. Ocenil to, jak v předminulém a v minulém volebním období výbor vedli Jeroným Tejc (dříve ČSSD) a Marek Benda (ODS). "Já bych rozhodně chtěl na tu práci navázat, nechtěl bych páchat žádné revoluce," zdůraznil.

Členové výboru zvolili jednomyslně také šestici místopředsedů, jedním z nich bude bývalý předseda Benda. Místopředsednické pozice dále obsadili Zuzana Ožanová (ANO) a Jakub Michálek (Piráti), kteří v nich působili i v minulém volebním období, a nově Vladimír Balaš (STAN), Aleš Dufek (KDU-ČSL) a Vladimíra Lesenská (SPD).

Vondráček neuspěl jako nominant ANO na místopředsedu Sněmovny celkem ve čtyřech kolech dvou voleb, které se konaly na ustavující a na druhé schůzi pléna. Většinou soupeřil s lídrem SPD Tomiem Okamurou, kterého poslanci rovněž nezvolili. Jedno místo v sedmičlenném sněmovním předsednictvu tak zůstalo neobsazené.

Poslanci zvolili na ustavující schůzi vedle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pětici jejích zástupců, a to Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO).

Koho vyšle hnutí ANO do další volby místopředsedy dolní komory, není jasné. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš dříve zmínil jako vhodného nominanta končícího ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO). Jako člen vlády ale kvůli neslučitelnosti funkcí kandidovat do předsednictva dolní komory nyní nemůže. "Jeho kandidaturu v tuto chvíli navrhovat nebudeme," uvedl Vondráček. Podotkl ale také, že není známo, kdy se další volba uskuteční.