Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražský hrad v pondělí uctí Ukrajinu, recepce po vyznamenání se konat nebude

Udělování státních vyznamenání.
Udělování státních vyznamenání.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

ražský hrad v pondělí vyjádří solidaritu s Ukrajinou. Při slavnostním střídání stráží bude vyvěšena ukrajinská vlajka a zazní její hymna. Hosté slavnostního předávání státních vyznamenání budou vyzváni, aby finančně podpořili pomoc ukrajinskému lidu. Následná slavnostní recepce ve Španělském sále bude zrušena, oznámil dnes v tiskové zprávě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman v pondělí předá státní vyznamenání za minulý a předminulý rok, kdy se 28. října nemohly uskutečnit slavnostní ceremoniály. Jako náhradní datum vybral den 172. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. "Ukrajina v těchto dnech čelí ruské agresi. Prezident republiky proto rozhodl, že řádový den bude spojen s vyjádřením solidarity s Ukrajinou," uvedl Ovčáček.

Při slavnostním střídání stráží proto v pondělí v poledne bude na prvním hradním nádvoří vyvěšena vlajka Ukrajiny a zazní ukrajinská a česká hymna. Zeman takto v minulosti podpořil například Izrael v době střetů s Palestinci.

Pražský hrad také vyzve účastníky ceremonie ve Vladislavském sále k pomoci Ukrajině. "Hosté slavnostního ceremoniálu předání státních vyznamenání prezidentem republiky budou v písemném programu večera zdvořile požádáni, aby poskytli finanční příspěvek na pomoc ukrajinskému lidu," poznamenal mluvčí.

Ovčáček dodal, že slavnostní recepce ve Španělském sále je z rozhodnutí prezidenta zrušena. Recepce pro několik set lidí se v minulosti pravidelně konala krátce po skončení předávání vyznamenání.

Tradiční slavnostní večer na Pražském hradě byl 28. října 2020 odložen kvůli špatné epidemické situaci, na podzim loňského roku se nemohl uskutečnit kvůli léčbě Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. Jako náhradní termín byl určen 1. leden 2022, který je, stejně jako 28. říjen, takzvaným řádovým dnem. Ceremoniál byl ale opět odložen, důvodem byla znovu situace spojená s koronavirem.

Prezident se rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi. Stejný řád 7. března dostanou posmrtně podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody. Celkem Zemanův seznam zveřejněný na konci října čítal 29 osobností včetně psychiatra a spisovatele Jana Cimického. Ten se po obviněních ze sexuálního napadení a obtěžování, která proti němu vzneslo několik žen, rozhodl vyznamenání nepřevzít.

Další téměř čtyři desítky lidí Zeman ocenil již v roce 2020. Šest z nich obdrželo Řád bílého lva, a to bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Za zvládnutí první vlny epidemie jej dostal bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Mezi oceněnými byl i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona, se ale Zeman rozhodl mu Řád Tomáše Garrigua Masaryka neudělit.

Témata:  Pražský Hrad státní vyznamenání

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 19:30

Situace na frontě se stále zhoršuje, přiznala ukrajinská armáda

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy