reklama

První tři případy nového typu koronaviru se v Česku potvrdily 1. března 2020. Po dvou týdnech od prvního výskytu nemoci vláda přistoupila k razantnímu omezení chodu země, postupně se přidaly i některé velké firmy. Kabinet vyhlásil nouzový stav, který skončil po 66 dnech 17. května. Následné rozvolňování opatření skončilo na počátku letních prázdnin, kdy Češi mohli až na drobné výjimky odložit roušky.

V optimistické náladě vláda odmítala v létě jako strašení lidí výzvy k přípravě na možnou druhou vlnu epidemie. Už v první polovině září ale denní přírůstky nakažených poprvé překročily 1000 případů a začaly strmě růst. Koncem září Babiš v televizním projevu přiznal jako chybu, že kabinet v létě polevil v opatřeních proti šíření nákazy.

Epidemie ale neustávala a vláda byla nucena postupně obnovit řadu restrikcí a od 5. října znovu vyhlásit nouzový stav, který byl několikrát prodloužen až do 11. března, tedy na 188 dní a poté znovu vyhlášen (celkově byl vyhlášen na 254 dní). Opětovné vyhlášení nouzového stavu doprovázela od podzimu znovu řada opatření.

Před Vánocemi vláda rozhodla o uvolnění opatření, koncem prosince se ale restrikce vrátily. Vzhledem k dramatickému nárůstu počtu nových případů covidu-19 začala platit přísnější opatření od března letošního roku. Mimo jiné platil zákaz opouštět území okresu nebo hlavního města Prahy, na jehož území má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště, bez zásadního důvodu, jakým je například cesta do zaměstnání či k lékaři. Po výrazném zmírnění šíření nákazy začala vláda od dubna postupně opatření uvolňovat.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a přes 30.300 lidí s covidem-19 zemřelo.

reklama