Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér a šéfové Parlamentu se poprvé společně sešli se zvoleným prezidentem

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku, řekl nově zvolený prezident Petr Pavel po dnešním setkání s předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Pavel také uvedl, že jeho cílem není dělat samostatnou zahraniční politiku. Nejvyšší ústavní činitelé budou kroky podle něho konzultovat.

"Četnost setkání bude primárně přibližně jednou za čtvrt roku v tomto složení. Pokud bude situace vyžadovat, tak i častěji," řekl Pavel po více než hodinu a půl trvajícím jednání, které hostil Senát. Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů je podle něho připravena koordinovat své aktivity, které se týkají nejen vnitřní, ale zejména zahraniční politiky. "Jsme zajedno v základních principech české zahraniční politiky," uvedl Pavel.

Premiér Fiala uvedl, že jde i o rozdělení rolí, o koordinaci zahraničních cest a "určitých důrazů, které budeme v zahraniční politice jako Česká republika mít". Sladění mezi vládou, Senátem a Sněmovnou se podle něho dařilo. "Velmi se těším na to, že takovouto shodu budeme mít i s prezidentem," řekl premiér.

"Rozhodně není mým cílem dělat jakkoli samostatnou zahraniční politiku, protože především zahraniční politiku vnímám jako oblast, ve které bychom měli hovořit jedním jazykem," zdůraznil Pavel.

Nově zvolený prezident si hned druhý den po zvolení telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země čelí ruské vojenské invazi. Protesty čínské strany pak vyvolal Pavlův pondělní telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ujistil ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Podle mluvčí čínské diplomacie Mao Ning šlo o vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Čína považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Pavel v úterý v rozhovoru pro Frekvenci 1 poukázal na to, že Česko má s Tchaj-wanem silné obchodní vztahy i sdílené hodnoty a nevidí jediný důvod, proč to skrývat. Z české strany to podle něj neznamená nic protičínského, ale jen vyjádření české suverenity a národních zájmů.

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová plánuje navštívit Tchaj-wan na konci letošního března. Vystrčil byl na zahraniční cestě v této zemi už v roce 2020.

Témata:  Petr Pavel Petr Fiala Miloš Vystrčil

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy