Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Fiala navštíví jihomoravské obce zasažené tornádem

Následky řádění tornáda v obci Hrušky na jižní Moravě. (25.6.2021)
Následky řádění tornáda v obci Hrušky na jižní Moravě. (25.6.2021)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Jihomoravské obce zasažené tornádem navštíví dnes premiér Petr Fiala (ODS). V Hruškách se například podívá do základní školy, v Mikulčicích ho čeká jednání se zástupci kraje a obcí a také diskuse s občany.

Programu se zúčastní také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Tornádo nejvíce poškodilo Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice a hodonínskou část Pánov.

Fiala začne návštěvu v základní škole v Hruškách, kterou poničilo tornádo. Obec ji zhruba za 30 milionů opravila a dnes poprvé do ní jdou děti. Poté premiér zamíří do Moravské Nové Vsi a také do Hodonína, kde tornádo poničilo jak sídliště Bažantnice, tak hodonínskou část Pánov. Poté předseda vlády zamíří do Lužic. Návštěvu zakončí v Mikulčicích, kde budou členové vlády jednat se zástupci kraje a obcí. Program zakončí diskuse s občany v mikulčickém kulturním domě.

Bouře s kroupami a tornádem o rychlosti až 300 kilometrů v hodině se prohnala Břeclavskem a Hodonínskem loni poslední červnový čtvrtek. Zanechala za sebou šest zmařených lidských životů a 1200 poškozených domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Vznikly škody v miliardách korun.

Témata:  Tornádo na Moravě Petr Fiala

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.