Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Petr Fiala dnes vystoupí s mimořádným projevem

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) vystoupí dnes v 17:00 s mimořádným projevem k občanům. Očekává se, že bude hovořit o tříletém výročí války na Ukrajině i aktuální mezinárodní situaci. 

"Dnes jsou to tři roky od chvíle, kdy ruská armáda překročila hranice svobodné Ukrajiny. Tři roky od chvíle, kdy se svět stal svědkem brutální agrese a nespravedlivého útoku na suverénní stát. Tři roky války, která nepřestává ničit životy, rodiny a města, ale která zároveň ukázala nezlomnou vůli ukrajinského národa bránit svou svobodu, svou zemi a právo na existenci," napsal dnes Fiala na síti X.

Dodal, že Česká republika stála od první chvíle pevně za Ukrajinou. LNaše podpora není jen otázkou solidarity – je to otázka spravedlnosti, morálky a ochrany hodnot, na kterých stojí demokratický svět. Ukrajina bojuje i za naši bezpečnost," uvedl.

"Tato válka se nás týká více, než si mnozí možná chtějí připustit. Pokud padne Ukrajina, budou hranice tohoto konfliktu o krok blíže našim domovům. Nejde jen o území nebo hranice na mapě – jedná se o podobu mezinárodního řádu, o bezpečnost, o právo národů rozhodovat o vlastním osudu. Putinova agrese není impulzivní akt. Je to strategická hra, která má zpochybnit bezpečnost a stabilitu Evropy. A právě proto nemůžeme být lhostejní," napsal Fiala.

Doplnil, že všichni chceme mír, a on sám věří, že se všichni těšíme na den, kdy zavládne. "Mír ale nemůže být výsledkem kapitulace před agresorem. Potřebujeme mír spravedlivý a udržitelný, který bude obsahovat záruky bezpečnosti a stability. Nejen v zájmu už tři roky strádající Ukrajiny, ale i v zájmu bezpečnosti České republiky a celé Evropy," uzavřel.

Témata:  Petr Fiala (ODS)

Související

Aktuálně se děje

29. května 2025 18:44

29. května 2025 11:39

Dara Rolins vystoupí v zahraničí. Za vstupenku se pořádně plácnete přes kapsu

Čeští hudebníci jen málokdy vystupují v zahraničí. Taková Dara Rolins mívá koncerty v Česku i na Slovensku. Letos ji ale čeká jedno vystoupení v exotickém zahraničí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Michal Strnad

Kdo je nejbohatší Čech Michal Strnad?

Michal Strnad, narozený 4. srpna 1992 v Chrudimi, patří mezi nejvýraznější postavy českého byznysu. Je stoprocentním vlastníkem a předsedou představenstva průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG), který se prosadil v leteckém, zbrojním, automobilovém i železničním průmyslu. Firmu převzal od svého otce Jaroslava Strnada v roce 2018 a od té doby ji proměnil v jedno z nejmocnějších průmyslových impérií ve střední Evropě.