Hlavním tématem odpolední schůzky byla podle ministra koordinace české zahraniční politiky. "Seznámil jsem ho také s novinkami ohledně bezpečnostní strategie připravované vládou," napsal Lipavský. "Je osvěžující mít nového prezidenta, který si vyhrnul rukávy a pustil se hned do práce," doplnil.

Pavel po volbách avizoval, že jeho cílem nebude dělat samostatnou zahraniční politiku. Své kroky chce koordinovat s dalšími vysokými ústavními činiteli, scházet se s nimi bude chtít jednou za čtvrt roku.

S Lipavským se Pavel setkal po svém zvolení ještě před inaugurací na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde společně jednali s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Zahraniční cesty byly jednou z hlavních dosavadních náplní Pavlova programu po nástupu do funkce, za dva týdny navštívil Slovensko, Polsko a Německo.

Pavel se dnes také zúčastnil oběda velvyslanců zemí Evropské unie, který švédská ambasáda připravila ke švédskému předsednictví Radě EU. Podle instagramu švédského velvyslanectví Pavel před velvyslanci mluvil o napadení Ukrajiny ruským agresorem. "Měli bychom tento moment využít k posílení naší jednoty a k hledání toho, co nás spojuje," citovala ambasáda prezidenta.

reklama