reklama

"Prezident Pavel na vánoční projevy bývalého prezidenta Zemana navazovat nebude, svůj projev přednese na Nový rok," potvrdil Karel Čapek z hradního odboru komunikace serveru Seznam Zprávy.

Současná hlava státu se tak vrátí k tradici novoročních projevů, které měli k národu Václav Havel a Václav Klaus. Od konce roku 2013 promlouval prezident k občanům na druhý svátek vánoční 26. prosince, rozhodl se tak po svém triumfu ve volbách Miloš Zeman. V nastaveném trendu pokračoval i dalších devět let ve funkci.

Tradice novoročních projevů se datuje do dob první republiky. Od 30. let vystupoval s vánočními projevy Tomáš Garrigue Masaryk, na kterého navázali Edvard Beneš i protektorátní prezident Emil Hácha. Na Nový rok je pak přesunuli komunisté, přesněji první hlava státu z jejich řad, tedy Klement Gottwald.

V posledních letech přibyly o svátcích na přelomu roku také projevy dalších ústavních činitelů, konkrétně předsedy vlády či šéfa Senátu. Úřad vlády zmíněnému webu potvrdil, že premiér Petr Fiala (ODS) se chystá vystoupit i tentokrát.