Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Pavel se dnes přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel se dnes přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane.

ČTK to dnes řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Kvůli stěhování se dnes nebude konat pravidelná tisková konference.

Prezident by se měl podle mluvčí na Hrad přestěhovat během dnešního dne, odpoledne bude prvně z nové kanceláře úřadovat. Spolu s ním se na Hrad přesune i jeho tým.

Pavel Hrzánský palác, který mu po zvolení zapůjčila vláda, využívá od přelomu ledna a února. Zůstal v něm i po své inauguraci, která se konala 9. března. Důvodem je obava z možných odposlechů na Hradě. Prostory proto nechal bezpečnostně zkontrolovat příslušnými státními institucemi. ČTK již dříve řekl, že na Hradě bude používat stejnou kancelář jako jeho předchůdci Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel.

Podle Řehákové jsou hradní prostory kontrolovány postupně, prověřeny již byly místnosti určené pro prezidenta, první dámu Evu Pavlovou a kancléřku Janu Vohralíkovou. Podle Řehákové jsou nyní prostory v pořádku, na zprávu o kontrole od příslušných státních úřadů ale zatím tým prezidenta čeká.

Kontroly a úpravy se týkají také Lumbeho vily, kde bude prezidentský manželský pár pobývat v pracovní dny. V domě je podle prezidenta potřeba vymalovat a případně změnit nábytek. Minulé pondělí avizoval, že příprava je otázkou několika týdnů. O víkendech by podle dřívějších vyjádření Pavel rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku.

Pavel má tento týden v plánu návštěvu Moravskoslezského kraje. V úterý a ve středu se setká s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem nebo ostravským primátorem Tomášem Macurou (oba dříve ANO), kteří ho podpořili v prezidentské volbě. V plánu má sfárat do dolu Darkov, navštívit automobilku Hyundai v Nošovicích nebo se setkat se studenty ostravské univerzity a Gymnázia Petra Bezruče. Moravskoslezský kraj bude prvním regionem, kam se Pavel vydá po své inauguraci. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj.

Bezpečnostní opatření určí zpráva, která vyjde na přelomu měsíce

Na přelomu března a dubna vyjde bezpečnostní zpráva, na základě které by mohla být zrušena či zmírněna některá bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Serveru Deník.cz to dnes řekl prezident Petr Pavel. V minulosti opakovaně kritizoval stávající bezpečnostní kontroly při vstupu na Hrad.

"Myslím si, že bezpečnostní opatření by se měla vždy buď zřizovat nebo rušit na základě konkrétní bezpečnostní situace," řekl Pavel. Ta podle něj v době, kdy byla opatření zaváděna, byla závažná a byla tedy na místě. Od té doby se ale situace změnila, opatření ale zůstala.

S policejním prezidentem Martinem Vondráškem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) se domluvil, že na přelomu března a dubna vyjde nová bezpečnostní zpráva. "Na základě této zprávy budeme moct přistoupit k úpravě bezpečnostních opatření," poznamenal. Předpokládá, že závěry zprávy, u kterých to bude možné, budou zveřejněny. "Na základě toho dáme jasně najevo, která z těch bezpečnostních opatření můžou být zrušena," doplnil.

Věnovat se chce na Hradě také jeho technické ostraze, jejíž projekt předchozí vedení Hradu chystalo několik let. Čím lepší podle něj bude technické zabezpečení, tím menší budou viditelné kontroly. Chce si proto nechat předložit revizi projektu, aby zjistil, v jakém je stadiu.

Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná. Hrad je tehdy hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. Rakušan nedávno řekl, že bezpečnostní rámy by mohly být případně pouze na vybraných místech uvnitř areálu a prostor Hradu by byl monitorován.

O zrušení kontrol se začalo mluvit před něco více než jedním rokem. Tehdy byly bezpečnostní složky podle ministra změnám nakloněny. Situace se však změnila v momentě, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a rozpoutalo válku.

Témata:  Petr Pavel Pražský Hrad

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy