Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Zeman: Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát, řekl končící prezident Miloš Zeman na novinářský dotaz ke schvalování vládního návrhu na omezení červnové valorizace důchodů ve Sněmovně. Dobrý stát podle něj má poskytovat podporu těm, kteří se nemohou bránit. Zeman to řekl na tiskové konferenci po setkání s maďarskou prezidentskou Katalin Novákovou.

"Chtěl bych zcela jednoznačně říci, že dobrý stát má poskytovat podporu těm, kteří se ještě nebo už nemohou bránit. V první skupině jsou děti, v druhé jsou důchodci a samozřejmě také zdravotně postižení," řekl prezident. Dodal, že jestliže stát šetří na důchodcích, tak to není dobrý stát.

Sněmovna dnes jedná již čtvrtý den o sporném vládním návrhu na snížení červnové valorizace důchodů, kterému opozice brání obstrukcemi. Schůze dolní parlamentní komory začala v úterý v 10:00, včetně přestávek trvá již přes sedm desítek hodin.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. V opačném případě by se podle vlády poměr důchodů k průměrné mzdě zvyšoval, což by státní pokladnu neúměrně zatížilo.

Témata:  Miloš Zeman důchodci

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy