Odborový předák na počátku září po schůzce se Zemanem řekl, že u kulatého stolu by se mohli sejít zástupci vlády, Parlamentu, odborů a zaměstnavatelů. Mluvit by měli o dopadech drahých energií na Českou republiku.

Odboráři v sobotu v Praze pořádají kvůli stoupajícím cenám demonstraci. Ve středu ČMKOS vyzvala vládu k okamžitému zavedení cenové regulace základních životních potřeb, tedy u potravin, u tepla a teplé vody, u nájemného nebo pohonných hmot. Chce také zastavení dalšího poklesu reálných mezd a platů v roce 2023 a co nejrychlejší vyrovnání propadu reálných mezd a platů za rok 2022.

Vláda ve středu svým nařízením stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Zastropování bude platit po celý příští rok, v zálohách za energie by se mělo opatření projevit už během listopadu. Cenový strop pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bude platit bez ohledu na spotřebu. Malé a střední firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí budou mít cenový strop stanovený na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let.