Programové prohlášení městské rady bude zveřejněno do konce ledna příštího roku. V uplynulých čtyřech letech ANO v Olomouci vládlo s ODS, KDU-ČSL a spOLečně.

Nová koalice se podle Žbánka musí vyrovnat s energetickou krizí a složitou hospodářskou situací. Koaliční smlouva podle něj svou strukturou reflektuje programové cíle, na kterých se zástupci ANO, ProOlomouc, Pirátů a spOLečně při povolebních jednáních shodli. "Věřím, že nelehké období, které nás čeká, bude provázeno nejen dynamikou a nábojem ze strany koaličních zastupitelů a městské rady, ale že také bude plodnou spoluprací mezi všemi zastupitelskými kluby," řekl dnes Žbánek zastupitelům.

Zastupitelstvo hlasovalo také o jedenáctičlenné městské radě. Hnutí ANO v ní připadlo šest pozic, hnutí spOlečně dvě a koalice ProOlomouc a Piráti obsadila tři místa. Primátor má šest náměstků. Za hnutí ANO usedli do uvolněných funkcí radních Miroslava Ferancová a Miloslav Tichý, za hnutí spOlečně jeho lídr Otakar Štěpán Bačák a za ProOlomouc a Piráty Tomáš Pejpek, Kateřina Dobrozemská a Viktor Tichák.

Komunální volby letos v Olomouci vyhrálo ANO, získalo 16 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo Spolu s deseti mandáty. Třetí koalice ProOlomouc a Pirátů má osm zastupitelů. Čtvrtá SPD a Trikolora disponuje pěti mandáty, čtyři zastupitele má spOLečně. Šestý skončil STAN se dvěma mandáty.

V úvahu v Olomouci po zářijových komunálních volbách připadala i dvojkoalice ANO a Spolu, která by disponovala 26 hlasy. Zastupitelé ANO ale tuto variantu nepodpořili. Uskupení Spolu, které před komunálními volbami vytvořila ODS s KDU-ČSL a TOP 09, získalo druhý nejvyšší počet mandátů a nakonec skončilo v opozici.

Podle lídryně Spolu Markéty Záleské (ODS) voliči práci předchozí radniční koalice hodnotili pozitivně a její členové v zářijových volbách získali nejvíce mandátů. "Z toho lze vyčíst, že si nepřáli změnu, přesto ji budou mít," uvedla Záleská, podle níž Spolu bude v následujících čtyřech letech důslednou a konstruktivní opozicí.