Komunální volby v Olomouci vyhraje podle propočtu ČTK hnutí ANO 2011. Na druhém místě bude pravděpodobně SPOLU. Radniční koalici po volbách v roce 2018 vytvořilo ANO s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

"Průběžně si telefonuji s kolegy z jednotlivých zastupitelských klubů, ať už opozičních nebo koaličních na současném půdorysu. Počítáme s tím, že bychom se začali potkávat ve vyjednávacích týmech od nedělního rána," uvedl Žbánek. Zatímco dnešní večer bude patřit spíše neformálním setkáním zástupců politických stran a hnutí, tak neděle by už podle Žbánka měla být ve znamení povolebního vyjednávání.

Vítězné ANO by chtělo mít post primátora i v následujících čtyřech letech. "Je to věc, se kterou budeme vstupovat do jednání. Myslím si, že získaný mandát nám celkem logicky takovou vyjednávací pozici dává. Není to žádná nadřazenost nebo arogance, která by plynula z volebního výsledku. Rádi bychom zúročili získaný výsledek i v pozici primátora," podotkl Žbánek.

Povolební jednání se budou týkat také rozložení funkcí v městské radě i pohledu na řešení klíčových témat v nadcházejících měsících a letech. "Koalice před čtyřmi lety začínala v době hospodářské konjuktury a poměrně optimistických výhledů. Ta současná situace při tvorbě koalice je úplně jiná. Máme za sebou téměř tři roky krizového řízení a před sebou hospodářskou krizi, energetickou krizi a rozbíhající se epidemii koronaviru," upozornil Žbánek.

Letos podle Žbánka není čas na oslavy volebního vítězství. "Je třeba se hned věnovat práci a tomu, jak nadcházející měsíce a roky v Olomouci zvládnout tak, aby to bylo ku prospěchu občanů a města," podotkl.

Komunální volby v Olomouci vyhrálo před čtyřmi lety ANO, získalo 14 mandátů. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí byla koalice Piráti a Starostové rovněž se šesti zastupiteli. Čtvrtá ODS získala pět mandátů, čtyři pátá KDU-ČSL. Šesté skončilo hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.