Prioritou českého předsednictví Rady Evropské unie v digitalizaci budou připravované evropské regulace týkající se umělé inteligence, sdílení dat a také strategická iniciativa určená k podpoře výroby čipů. Dnes to řekl náměstek ministerstva průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko na kongresu pořádaném evropským sdružením DigitalEurope. Tématy budou také podpora Ukrajiny, čerpání peněz z fondu obnovy nebo transatlantická spolupráce.
Připravovaná regulace technologií založených na umělé inteligenci má za úkol klasifikovat jejich využití podle míry rizika například z hlediska ochrany osobních údajů. "Musíme být velmi opatrní v tom, jak budeme tuto oblast regulovat," řekl náměstek. Dodal, že přílišná regulace může zabrzdit technologický rozvoj a naopak nedostatečná kontrola může otevřít prostor technologiím vedoucím k omezení občanských svobod.
Druhým důležitým bodem bude podle Očka takzvaný data act, což je připravovaná norma směřující k lepšímu využití a výměně dat. To může mít z pohledu veřejného sektoru výhody například v krizových situacích. Náměstek zmínil případ pandemie covidu-19, kdy byli čeští operátoři ochotní sdílet data o pohybu lidí, ale reálná aplikace narazila na legislativní bariéry.
Třetí chystaná evropská iniciativa se týká čipů a má subvencemi napomoci tomu, aby se EU stala silnějším hráčem v jejich výrobě. "Měli bychom posílit technologickou suverenitu Evropy," řekl Očko. Dodal nicméně, že zjevný technologický náskok Asie v této oblasti znamená, že to nevyhnutelně bude běh na dlouhou trať.
Dnešní konferenci pořádala organizace DigitalEurope, což je celoevropské sdružení průmyslu digitálních technologií. Jejím prvním českým členem je Asociace pro aplikovaný vývoj v IT (AAVIT). Ředitelka DigitalEurope Cecilia Bonefeld-Dahlová dnes uvedla, že zásadním tématem českého předsednictví bude také podpora digitálního sektoru ve válkou postižené Ukrajině, využití peněz z fondu obnovy nebo budování lepších transatlantických vztahů. Z hlediska regulace je podle ní zásadní, aby nenarušovala konkurenceschopnost evropských firem. "Pokud budeme pokračovat jako doposud, vytváří to obtížné podnikatelské prostředí," řekla.
Bonefeld-Dahlová dnes ohledně priorit českého předsednictví rovněž absolvovala schůzky s Očkem a vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem (Piráti), ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou (TOP 09) a s viceprezidentem Hospodářské komory Zdeňkem Zajíčkem (ODS).
AAVIT má za cíl podporovat aplikovaný výzkum v IT nebo digitalizaci státní správy. Jejími členy jsou například on-line prodejce letenek Kiwi.com, softwarové firmy eMan a TopMonks nebo výrobce strojů Fermat. Prezidentem asociace je zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý.
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40