Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále vhodná ke koupání, kterému navíc přeje počasí. O víkendu teploty podle meteorologů vystoupají opět ke 30 stupňům. Nicméně některým rybníkům by se lidé měli kvůli přemnoženým sinicím vyhnout, je tam i zákaz koupání vydaný hygieniky. Vyplynulo to z informací krajských hygienických stanic.
Třeba v Praze třetím týdnem platí zákaz koupání na koupališti Džbán. Ostatní pražské nádrže, kde hygienici analyzují kvalitu vody, mají vodu čistší. Nejlepší kvalitu má voda v betonové nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka a v biotopech v Radotíně a Lhotka v Praze 4. Ve středních Čechách se mírně zlepšila voda ve Slapské přehradě, a lze se v ní tak koupat.
Na severovýchodě Čech skončila kvůli špatné kvalitě vody sezona na koupališti ve volné přírodě Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové, samotný areál zůstává ale v provozu. Od poloviny července má z obdobného důvodu po sezoně přírodní koupaliště v Dolcích u Trutnova. Zdraví nebezpečné je kvůli sinicím podle hygieniků koupání v rybníku Bažantník v Českém ráji a rybníku Rosnička u Svitav. V ostatních přírodních nádržích v regionu se lidé mohou koupat, i když někde má voda mírně zhoršené vlastnosti.
Také většina nádrží v Ústeckém kraji je vhodná ke koupání, v jezeře Chmelař na Litoměřicku ho ale hygienici nedoporučují zejména těhotným ženám, dětem, alergikům a lidem s oslabenou imunitou. Vzorky tam odhalily vyšší množství sinic i chlorofylu.
V Plzeňském kraji se voda v některých venkovních koupalištích zhoršila, za nevhodnou ke koupání označili hygienici přehradu Hracholusky na hrázi a v lokalitě na Radosti. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, ke koupání kvůli sinicím nedoporučuje ani nádrž České údolí u Plzně. "Sinice z nádrže odnáší řeka Radbuza dál do Plzně, kde je možné pozorovat zelenou vodu, sinice tak pokračují i v Berounce a mohou výrazně zhoršit poměry na dolním toku v rekreačních oblastech," uvedl Duras. Naopak plzeňské rybníky jsou i přes nižší průhlednost vody ke koupání vhodné.
Na Vysočině hygienici prodloužili kvůli množství sinic zákaz koupání v rybníku Kachlička a totéž znovu platí pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku, kde se voda po krátkodobém zlepšení opět zhoršila. Hodně sinic a chlorofylu je podle hygieniků i v rybníku Domanínský poblíž Bystřice nad Sázavou, koupání tam proto není vhodné.
V sousedním Zlínském kraji zůstává v platnosti zákaz koupání ve slepém rameni Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Hygienici ho vydali před dvěma týdny kvůli množství sinic a chlorofylu. V Luhačovické přehradě je voda nevhodná ke koupání u kempu i u hráze, řekla Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.
Naopak v Plumlovské přehradě u Prostějova se voda zlepšila, přesto zůstává na stupni tři. Lidé by se tedy měli po koupání osprchovat. Předejdou tím možným zdravotním rizikům, uvedli hygienici.
V ostatních částech Moravy a Slezska hygienici zakázali kvůli sinicím koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku a nedoporučují ho ve Výrovicích na Znojemsku nebo ve Vrbickém jezeru v Bohumíně na Karvinsku, kde je i riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Sinice v množství, které může způsobit zdravotní potíže u vnímavých jedinců, byly zjištěny také v nádržích Olešná na Frýdecko-místecku a Čerťák v Novém Jičíně. Hygienici tam doporučují zkrátit dobu pobytu ve vodě a osprchovat se.
Témata: jezera
Související
16. července 2022 17:08
14. července 2022 17:03
25. ledna 2020 11:01
22. srpna 2019 11:12
17. června 2018 20:15
28. října 2017 11:20