Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přírodní nádrže mají stále vodu vhodnou ke koupání, někde je už ale zakázáno

Jezero, ilustrační foto
Jezero, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále vhodná ke koupání, kterému navíc přeje počasí. O víkendu teploty podle meteorologů vystoupají opět ke 30 stupňům. Nicméně některým rybníkům by se lidé měli kvůli přemnoženým sinicím vyhnout, je tam i zákaz koupání vydaný hygieniky. Vyplynulo to z informací krajských hygienických stanic.

Třeba v Praze třetím týdnem platí zákaz koupání na koupališti Džbán. Ostatní pražské nádrže, kde hygienici analyzují kvalitu vody, mají vodu čistší. Nejlepší kvalitu má voda v betonové nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka a v biotopech v Radotíně a Lhotka v Praze 4. Ve středních Čechách se mírně zlepšila voda ve Slapské přehradě, a lze se v ní tak koupat.

Na severovýchodě Čech skončila kvůli špatné kvalitě vody sezona na koupališti ve volné přírodě Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové, samotný areál zůstává ale v provozu. Od poloviny července má z obdobného důvodu po sezoně přírodní koupaliště v Dolcích u Trutnova. Zdraví nebezpečné je kvůli sinicím podle hygieniků koupání v rybníku Bažantník v Českém ráji a rybníku Rosnička u Svitav. V ostatních přírodních nádržích v regionu se lidé mohou koupat, i když někde má voda mírně zhoršené vlastnosti.

Také většina nádrží v Ústeckém kraji je vhodná ke koupání, v jezeře Chmelař na Litoměřicku ho ale hygienici nedoporučují zejména těhotným ženám, dětem, alergikům a lidem s oslabenou imunitou. Vzorky tam odhalily vyšší množství sinic i chlorofylu.

V Plzeňském kraji se voda v některých venkovních koupalištích zhoršila, za nevhodnou ke koupání označili hygienici přehradu Hracholusky na hrázi a v lokalitě na Radosti. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, ke koupání kvůli sinicím nedoporučuje ani nádrž České údolí u Plzně. "Sinice z nádrže odnáší řeka Radbuza dál do Plzně, kde je možné pozorovat zelenou vodu, sinice tak pokračují i v Berounce a mohou výrazně zhoršit poměry na dolním toku v rekreačních oblastech," uvedl Duras. Naopak plzeňské rybníky jsou i přes nižší průhlednost vody ke koupání vhodné.

Na Vysočině hygienici prodloužili kvůli množství sinic zákaz koupání v rybníku Kachlička a totéž znovu platí pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku, kde se voda po krátkodobém zlepšení opět zhoršila. Hodně sinic a chlorofylu je podle hygieniků i v rybníku Domanínský poblíž Bystřice nad Sázavou, koupání tam proto není vhodné.

V sousedním Zlínském kraji zůstává v platnosti zákaz koupání ve slepém rameni Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Hygienici ho vydali před dvěma týdny kvůli množství sinic a chlorofylu. V Luhačovické přehradě je voda nevhodná ke koupání u kempu i u hráze, řekla Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

Naopak v Plumlovské přehradě u Prostějova se voda zlepšila, přesto zůstává na stupni tři. Lidé by se tedy měli po koupání osprchovat. Předejdou tím možným zdravotním rizikům, uvedli hygienici.

V ostatních částech Moravy a Slezska hygienici zakázali kvůli sinicím koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku a nedoporučují ho ve Výrovicích na Znojemsku nebo ve Vrbickém jezeru v Bohumíně na Karvinsku, kde je i riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Sinice v množství, které může způsobit zdravotní potíže u vnímavých jedinců, byly zjištěny také v nádržích Olešná na Frýdecko-místecku a Čerťák v Novém Jičíně. Hygienici tam doporučují zkrátit dobu pobytu ve vodě a osprchovat se.

Témata:  jezera

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy