Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přírodní nádrže mají stále vodu vhodnou ke koupání, někde je už ale zakázáno

Jezero, ilustrační foto
Jezero, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále vhodná ke koupání, kterému navíc přeje počasí. O víkendu teploty podle meteorologů vystoupají opět ke 30 stupňům. Nicméně některým rybníkům by se lidé měli kvůli přemnoženým sinicím vyhnout, je tam i zákaz koupání vydaný hygieniky. Vyplynulo to z informací krajských hygienických stanic.

Třeba v Praze třetím týdnem platí zákaz koupání na koupališti Džbán. Ostatní pražské nádrže, kde hygienici analyzují kvalitu vody, mají vodu čistší. Nejlepší kvalitu má voda v betonové nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka a v biotopech v Radotíně a Lhotka v Praze 4. Ve středních Čechách se mírně zlepšila voda ve Slapské přehradě, a lze se v ní tak koupat.

Na severovýchodě Čech skončila kvůli špatné kvalitě vody sezona na koupališti ve volné přírodě Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové, samotný areál zůstává ale v provozu. Od poloviny července má z obdobného důvodu po sezoně přírodní koupaliště v Dolcích u Trutnova. Zdraví nebezpečné je kvůli sinicím podle hygieniků koupání v rybníku Bažantník v Českém ráji a rybníku Rosnička u Svitav. V ostatních přírodních nádržích v regionu se lidé mohou koupat, i když někde má voda mírně zhoršené vlastnosti.

Také většina nádrží v Ústeckém kraji je vhodná ke koupání, v jezeře Chmelař na Litoměřicku ho ale hygienici nedoporučují zejména těhotným ženám, dětem, alergikům a lidem s oslabenou imunitou. Vzorky tam odhalily vyšší množství sinic i chlorofylu.

V Plzeňském kraji se voda v některých venkovních koupalištích zhoršila, za nevhodnou ke koupání označili hygienici přehradu Hracholusky na hrázi a v lokalitě na Radosti. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, ke koupání kvůli sinicím nedoporučuje ani nádrž České údolí u Plzně. "Sinice z nádrže odnáší řeka Radbuza dál do Plzně, kde je možné pozorovat zelenou vodu, sinice tak pokračují i v Berounce a mohou výrazně zhoršit poměry na dolním toku v rekreačních oblastech," uvedl Duras. Naopak plzeňské rybníky jsou i přes nižší průhlednost vody ke koupání vhodné.

Na Vysočině hygienici prodloužili kvůli množství sinic zákaz koupání v rybníku Kachlička a totéž znovu platí pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku, kde se voda po krátkodobém zlepšení opět zhoršila. Hodně sinic a chlorofylu je podle hygieniků i v rybníku Domanínský poblíž Bystřice nad Sázavou, koupání tam proto není vhodné.

V sousedním Zlínském kraji zůstává v platnosti zákaz koupání ve slepém rameni Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Hygienici ho vydali před dvěma týdny kvůli množství sinic a chlorofylu. V Luhačovické přehradě je voda nevhodná ke koupání u kempu i u hráze, řekla Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

Naopak v Plumlovské přehradě u Prostějova se voda zlepšila, přesto zůstává na stupni tři. Lidé by se tedy měli po koupání osprchovat. Předejdou tím možným zdravotním rizikům, uvedli hygienici.

V ostatních částech Moravy a Slezska hygienici zakázali kvůli sinicím koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku a nedoporučují ho ve Výrovicích na Znojemsku nebo ve Vrbickém jezeru v Bohumíně na Karvinsku, kde je i riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Sinice v množství, které může způsobit zdravotní potíže u vnímavých jedinců, byly zjištěny také v nádržích Olešná na Frýdecko-místecku a Čerťák v Novém Jičíně. Hygienici tam doporučují zkrátit dobu pobytu ve vodě a osprchovat se.

Témata:  jezera

Související

Aktuálně se děje

4:00

První prvomájová předpověď pro Česko. Jak bude za týden?

Česko má před sebou dva běžné víkendové dny volna, po kterých budou následovat jen tři pracovní dny. Leckoho tak už dnes zajímá předpověď na nadcházející čtvrtek, kdy bude státní svátek. Podle aktuálního výhledu by mělo panovat krásné jarní počasí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy