Zvýšení podpor přinese vládní novela o poskytování dávek, kterou dnes schválil bez diskuse Senát hlasy 53 z 61 přítomných členů. Proti nebyl nikdo. Předlohu, která zvyšuje až o čtvrtinu také státní dotaci na zdvihací plošinu a přináší i další změny, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Příspěvek na mobilitu pobírá kolem 260.000 lidí. "S ohledem na růst spotřebitelských cen mnohých produktů i růst cen pohonných hmot je třeba specificky podpořit zachování reálné hodnoty této dávky," napsala vláda v důvodové zprávě. Dotace se vyplácí zhruba deset let. V prvních letech činila 400 korun, před čtyřmi lety vzrostla o 150 korun.

Příspěvek na mobilitu 2900 korun měsíčně pro lidi s podpůrnými dýchajícími přístroji se do novely dostal ve Sněmovně. "Smyslem je podpořit osoby využívají zdravotnické prostředky, které byly shledány jako nejnáročnější na spotřebu elektrické energie," uvedli předkladatelé. Zvýšený příspěvek budou úřady vyplácet podle předlohy do konce roku 2024. Nárok bude potvrzovat zdravotní pojišťovna.

Státní příspěvek na zdvihací plošinu zvyšuje vládní novela o 100.000 korun až na půl milionu korun. Růst podle kabinetu odráží zdražení těchto zařízení v posledních dvou letech dané například nedostatkem některých dílů a zvýšením cen kontejnerové dopravy.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) při uvedení novely před senátory řekl, že růst příspěvků představuje pomoc jedné ze zranitelných skupin obyvatel.

Novela navíc upravuje pravidla poskytování otcovského volna a pohřebného, a také hlášení karantén. Nárok na otcovskou dovolenou vznikne podle novely i v případech, kdy se dítě narodí mrtvé či zemře v šestinedělí. Zákon srovnává podmínky mužů a žen, které po úmrtí potomka mateřskou mají. Zaměstnavatel bude muset podle předlohy otce na otcovskou uvolnit, jinak by mu hrozila pokuta až 500.000 korun. Rozšíří se podle novely poskytování pohřebného na mrtvě narozené dítě. Předloha zavede rovněž úplnou elektronizaci hlášení o karanténě.