reklama

Pieta bude letos kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru bez Rusů, sdělil dnes ČTK poslanec Jaroslav Foldyna (dříve ČSSD, nyní za SPD). "Určitě uspořádáme na motorkách šňůru po památnících," uvedl. Piety podle něho pořádají jednotlivé skupiny postupně podle míst, odkud pocházejí.

Ministerstvo zahraničí nemá podle svého šéfa Tomáše Petříčka (ČSSD) informace, že by na akce Nočních vlků dorazili do Česka cizinci. "V souvislosti s epidemiologickou situací a přijatými opatřeními není přechod hranic z takového důvodu možný," napsal dnes ČTK Petříček.

Jízdy podle Foldyny kopírují postup osvobozování tehdejšího Československa v květnu 1945. Příznivci Nočních vlků z Moravy tak mají jiný program než ti z Čech. Foldyna má informace o chystaných akcích například v Mladé Boleslavi, České Lípě či Děčíně.

Kontroverzní motorkářský klub, který je znám vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty a jejich jízdy Evropou za provokaci. Loni se členové klubu Noční vlci na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze. Více než stovku ruských i českých motorkářů tam přišly podpořit další desítky příznivců. U brány na hřbitov pak na ně čekaly dvě desítky demonstrantů s vlajkami EU, USA a NATO.

Noční vlci pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války už několik let. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Kvůli epidemii koronaviru je od druhé poloviny března omezen v Česku pohyb přes hranice. Spíše ve virtuální podobě se tak kvůli opatřením proti šíření nemoci bude konat většina akcí, které připomenou 75. výročí konce druhé světové války.

Do virtuálního prostředí přesunulo většinu svých plánovaných akcí i ruské velvyslanectví v Praze, které v minulých letech pořádalo 9. května recepce, na nichž pravidelně vystupoval s projevem český prezident Miloš Zeman. "Toto významné pro národy našich zemí výročí ruské zastupitelské úřady v Praze, Brně a Karlových Varech slaví ve virtuálním prostoru zveřejňováním na svých on-line platformách tematických fotografických dokumentárních výstav, videomateriálů, článků a rozhovorů a zároveň odkazů na on-line akce v Rusku a jiných zemích věnovaných výročí vítězství nad nacismem," uvedlo na dotaz ČTK velvyslanectví.

Ruští diplomaté připomínají výročí konce druhé světové války i pokládáním květin u památníků sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Velvyslanec Alexandr Zmejevskij se chystá položit věnec k pohřebišti rudoarmějců na Olšanských hřbitovech.

reklama