Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Foldyna skončí v ČSSD? Strana není kriminál, vzkázal mu Hamáček

Jaroslav Foldyna /ČSSD/
Jaroslav Foldyna /ČSSD/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sociální demokraté po středečních výrocích poslance Jaroslava Foldyny na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka znovu řeší jeho vystupování. Foldyna dnes serveru iRozhlas.cz řekl, že plánuje odchod ze strany, pokud ji neopustí místopředsedové, kteří ji podle něj táhnou ke dnu. Předseda ČSSD Jan Hamáček na to reagoval slovy, že ČSSD není kriminál a každý může odejít. Místopředsedové strany předtím uvedli, že o Foldynově chování chtějí ve vedení jednat. Loni v září těsně neuspěla iniciativa nejužšího vedení ČSSD na Foldynovo vyloučení.

Foldyna ve středu ve Sněmovně mluvil o snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného kandidáta Stanislava Křečka. Uvedl, že se dozvěděl o tom, že Pánek poslal předsedům stran SMS. V nich jim podle Foldyny "v podstatě vyhrožoval problémy", pokud budou volit Křečka. O organizaci řekl, že "údajně pomáhá lidem".

Žádné výhružné smsky od Člověka v tísni nešly. To jen J. Foldyna lže a vytváří nenávist pic.twitter.com/q4RvRRhOVc

— Dominik Feri (@DominikFeri) February 12, 2020

Vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni Tomáš Urban ČTK napsal, že Pánek s poslanci komunikuje, ale žádné výhrůžné SMS nikdy neposílal.

Foldynu nařkli ze lži někteří opoziční poslanci. Šéfové ODS, Pirátů, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že od Pánka žádnou zprávu nedostali. ČSSD se od vyjádření distancovala. Místopředseda strany Ondřej Veselý uvedl, že se jedná o Foldynův osobní názor, ne názor ČSSD. Dnes Veselý ČTK sdělil, že stranické vedení by se mělo podle jeho názoru Foldynovým chováním zabývat.

Foldyna trvá na tom, že SMS od Pánka existuje, a omlouvat se nehodlá, uvedl iRozhlas.cz. Poslanec řekl, že v dohledné době plánuje odchod ze strany. "Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu. Já jsem do strany vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají," uvedl. Dodal, že na mysli má místopředsedy, kteří filozofují.

Na jeho slova reagoval na twitteru Hamáček. "Chce Jarda Foldyna vystoupit ze sociální demokracie? ČSSD není kriminál, každý může odejít," uvedl.

Chce Jarda Foldyna vystoupit ze socdem? @CSSD není kriminál, každý může odejít.

— Jan Hamáček (@jhamacek) February 13, 2020

Foldyna je k představitelům nejužšího vedení dlouhodobě kritický. Ministru zahraničí a místopředsedovi ČSSD Tomáši Petříčkovi a dalším pražským straníkům loni vyčítal hlavně to, že nedělají politiku, kvůli které ČSSD vznikla. Petříček dnes uvedl, že Foldynovým chováním by se mělo zabývat vedení ČSSD i poslanecký klub. "Jaroslav Foldyna se vyjadřoval opět v rozporu s tím, jaké jsou pozice vedení ČSSD," řekl. "ČSSD je strana, která má velmi jasný program, je založená na hodnotách včetně podpory občanské společnosti," doplnil.

Můj postoj a názory se nemění. J. Foldyna vyjadřuje názory, které neodráží postoje vedení @CSSD a hodnoty sociální demokracie. Šíření pomluv u řečnického pultíku, jinak to nejde nazvat, je další kapka do přetékajícího džbánu. Měl by se omluvit Š. Pankovi i @CLOVEKVTISNI.

— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 13, 2020

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda ČTK napsal, že má na Foldynovo vystupování stabilní názor už delší dobu. "Středeční incident tento názor nezměnil. Svůj názor chci probrat s kolegy ve vedení ČSSD," uvedl. Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová na sociálních sítích uvedla, že Foldyna má do sociálního demokrata hodně daleko. "Člověk v tísni odvádí skvělou práci v Česku i ve světě," napsala.

O vyloučení Foldyny a šéfa krajské ústecké ČSSD Miroslava Andrta hlasovaly špičky strany loni v září. Na předsednictvu sice byla pro jejich konec ve straně většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Témata:  Jaroslav Foldyna Sociální demokracie (SOCDEM) Člověk v tísni (People in Need) Tomáš Petříček Michal Šmarda Jana Maláčová Jan Hamáček

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy