Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pro snižování cen potravin podle komory není prostor kvůli nákladům firem

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.
Nákupy potravin, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Prostor pro snižování cen potravin v současné době není kvůli stále rostoucím nákladům výrobních a zpracovatelských podniků. Novinářům to řekla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Náklady na výrobky se firmám podle komory meziročně zvedly o 50 až 80 procent a společnosti neměly prostor to promítnout do cen.

Letos by ceny potravin mohly ještě mírně růst a postupně se stabilizovat v druhé polovině roku, uvedla komora.

Večeřová řekla, že i přes zastropované ceny energií platí podniky čtyřikrát více než v roce 2019 a stanovené maximální ceny energií jsou mnohem vyšší než v okolích zemích. Výrazné zdražování energií loni podle ní zasáhlo nejvíce malé a střední podniky, které nedostaly žádné kompenzace. Růst cen energií je podle Večeřové zasáhl proto, že nemají tak výhodné smlouvy s dodavateli jako velké podniky.

Večeřová uvedla, že kromě cen energií výrazně stoupaly také náklady na obaly, které zdražily o 30 až 40 procent. Upozornila na to, že firmy musí platit také poplatky za recyklaci, třídění a sběr odpadu, které se zvýšily o 35 procent.

Podle Večeřové by mohly ceny potravin letos ještě mírně růst, nemělo by již ale docházet k výrazným skokovým změnám. Diskutovat by se podle ní mělo o odstranění příčin zdražování potravin. "Vítáme, že Ústav pro ochranu hospodářské soutěže bude kontrolovat obchodní přirážky v celé vertikále u čtyř potravin. Počkejme si na výsledky," řekla.

Poznamenala také, že ceny v obchodech jsou enormně vysoké. "Přirážka je až 100 procent k tomu, co dodá dodavatel," řekla. Doplnila, že většina výrobků se neprodává za takzvaně regálovou cenu, ale v akcích. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza tento týden uvedl, že v akcích se nyní prodá 62 procent výrobků. Večeřová k tomu uvedla, že v akcích je obchodní přirážka 40 až 50 procent.

Prouza už dříve uvedl, že za pokračujícím zdražováním potravin v maloobchodě nestojí maloobchodní řetězce, ale zneužívání inflace a dominantního postavení ze strany dodavatelů.

Témata:  mikrovlnka, jídlo, potraviny ceny potravin obchody

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy