reklama

V Česku je stále ještě asi 415.000 lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Počet neočkovaných seniorů se snižuje poměrně pomalu, podle Duška je to zhruba o 2000 za týden. Nižší proočkovanost seniorské populace je především v okrajových částech republiky.

Příčinou podle Duška tedy může být menší dostupnost očkování. Do odlehlých míst v mnohých krajích vyjíždějí mobilní očkovací týmy. Předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek dodal, že starší lidé mají často pocit, že v jejich věku už očkování nemá smysl nebo že se nemohou nakazit, protože žijí sami.

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví a předsedkyně pneomologické společnosti Martiny Koziar Vašákové se ale lékaři setkali i s tím, že očkování seniorům zakážou jejich děti. Tempo očkování na konci léta podle ní také zbrzdila debata o protilátkách. Část politiků žádala, aby se přítomnost protilátek považovala za průkaz bezinfekčnosti. Podle odborníků ale neexistuje shoda na tom, jaká hladina protilátek člověka ochrání.

Právě starší lidé jsou při nákaze covidem-19 nejvíce ohroženi těžkým průběhem onemocnění. Odborníci dnes varovali, že už při zhruba dvacetiprocentní obsazenosti lůžek intenzivní péče pacienty s covidem hrozí, že bude omezena ostatní intenzivní péče.

reklama