reklama

Pokusu o DDoS útok čelily i stránky ministerstva obrany. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uvedl, že s napadenými subjekty spolupracuje.

Na výpadek webů tří ministerstev upozornil dopoledne na twitteru portál neziskové organizace Hlídač Státu. Stránky podle něj neodpovídaly zhruba od dnešních 08:00.

Ministerstvo dopravy na dotaz ČTK uvedlo, že ráno čelilo DDoS útoku, který způsobil nedostupnost webu přibližně mezi 08:00 a 09:45. "Samotná data umístěná na webových stránkách nebyla útokem ohrožena," ujistil Tomáš Lukašík z tiskového odboru ministerstva. Za případné komplikace způsobené nedostupností stránek se resort uživatelům omluvil na twitteru.

Vedoucí odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík k výpadku resortního webu uvedl, že ministerstvo o problému ví a situaci řeší. Bližší podrobnosti nesdělil.

Ministerstvo financí uvedlo, že důvodem výpadku jeho webu je pravděpodobně DDoS útok. "Ministerstvo financí o problému ví a pracuje s dodavatelem webu na nápravě," dodal jeho mluvčí Tomáš Weiss. Stránky tohoto resortu byly i odpoledne nedostupné.

Pokusu o DDoS čelil rovněž web ministerstva obrany. "My jsme zaregistrovali snahu o DDoS útok, ale dostupnost stránek je nadále stejná, jako byla, takže byl neúspěšný," uvedl mluvčí resortu Jiří Táborský.

"Jedná se o DDoS útoky na dostupnost webových stránek. S napadenými su hjbjekty jsme ve spojení, spolupracujeme a poskytujeme jim potřebnou podporu," napsal ČTK mluvčí NÚKIB Marek Vala.

Při DDoS útoku zahltí počítače ovládané hackery napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s fyzickým konfliktem na Ukrajině.

V posledních dnech čelily DDoS stránky některých prezidentských kandidátů. Podle firmy Avast Threat Labs za útokem stál softwarový nástroj DDosia, který je dílem proruské hackerské skupiny NoName(057)16.