reklama

"Já jsem se toho jednání vlády nezúčastnil. Je to záležitost právníků našeho státu," řekl Babiš o podání žaloby. Stejně reagoval i na dotaz, proč vláda o svém rozhodnutí neinformovala na tiskové konferenci.

Vláda o žalobě rozhodla v pondělí na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Ačkoli Evropská komise později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip.

Petříček České televizi a ČTK řekl, že hlasování vlády bylo jednomyslné. "Je to na základě doporučení právníků, kteří nás zastupují právě u Soudního dvora EU. Je to krok, který právě my ještě můžeme učinit, než bude konečný audit hotov," uvedl Petříček. Krok označil Petříček za procedurální záležitost. "My jsme reagovali na základě možnosti použití konkrétních opravných prostředků," řekl.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že předmětem žaloby je výklad českých zákonů o střetu zájmů a o Státním zemědělském intervenčním fondu. Výsledek nebude mít vliv na druhý audit, který se týká dotací ze strukturálních fondů a speciální předpis o zemědělském fondu se u něj neaplikuje. "Zvedla jsem pro to (žalobu) ruku, protože myslím, že je dobře, aby to vyložil Soudní dvůr EU," dodala.

Návrh podat žalobu chyběl mezi avizovanými body pondělního jednání vlády i v dodatku, kterým kabinet později program rozšířil. Jednací řád kabinetu počítá s tím, že vláda jedná podle programu stanoveného premiérem, případně příslušným místopředsedou. Program může být doplněn o projednání neodkladných záležitostí a ústních informací.

Před týdnem takto například na program přibyly body týkající se odvolání ředitele Českého telekomunikačního úřadu a změn v aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) tehdy novinářům řekl, že zařazení bodu bude záviset na souhlasu premiéra.

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února.

Podání žaloby kritizovala opozice. Podle opozičních politiků vláda neřeší problémy Česka, ale zájmy premiéra a Agrofertu.

reklama