reklama

Podle Daniela je obecně nejvhodnější populaci buď promořit, nebo provakcinovat, aby se nemoc dále v populaci běžně nevyskytovala.

Podle dat ze začátku září bylo známo skoro 25 milionů případů covidu-19 u lidí. Podle Daniela bylo tehdy diagnostikováno zhruba 20 přenosů na psy, žádný přenos mezi psy navzájem a žádný přenos ze psa na člověka. Podobně tomu bylo u divokých zvířat, kde podezření v jednotkách případů o přenosu mezi nimi je. Neexistují ale důkazy o přenosu choroby zpátky na člověka, stejně jako u koček.

Podezření je na přenos z norků na člověka. Po zjištění koronavirové infekce na několika norkových farmách v Nizozemsku bude chov těchto kožešinových zvířat v zemi zcela zakázán. Na konci srpna to oznámila vláda v Haagu. K 1. březnu 2021 musejí všechny farmy chovající norky ukončit činnost. Zákaz už dříve nařídil soud, v platnost měl ovšem vstoupit až v roce 2024. V Nizozemsku byl koronavirus zaznamenán ve 40 chovných provozech, přičemž v několika případech se nákaza přenesla z norků na lidi. Všechna zvířata z postižených farem byla usmrcena. Nyní je už známo celosvětově kolem 34 milionů případů choroby u lidí.

Podle Daniela jsou pochopitelné kroky vlády, která se snaží zploštit křivku nákaz, aby nemocní nezahltili zdravotnický systém. Pokud ji ale zploští moc a nebude v jednu chvíli imunizováno přes 75 procent populace, mohou, pokud se bude choroba chovat podobně jako zvířecí viry, ji nemocní z března chytit na podzim znovu. Imunizace je u zvířat podle Daniela většinou na půl roku. Smysl by tak podle něj dávala vakcinace velké části populace.