Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průměr u přijímacích zkoušek v češtině je horší, v matematice lepší

škola
škola
Foto: Pixabay

Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně bodů v češtině a více bodů v matematice než v roce 2019. Na víceletých gymnáziích se průměrný počet dosažených bodů zvedl. Vyplývá to z výsledků, o kterých dnes ČTK informoval organizátor zkoušek Cermat.

Ukrajinští uprchlíci, kteří se přihlásili na střední školy, dosáhli v průměru horších výsledků než ostatní uchazeči. Kolik žáků u přijímacích zkoušek uspělo a kolik bodů jim stačilo k přijetí, není z údajů Cermatu zřejmé. O přijetí či nepřijetí rozhodují ředitelé jednotlivých škol, kterým dnes Cermat výsledky zkoušek předal. Jak uspěli, se uchazeči dozví nejpozději v pondělí.

Zkoušky na čtyřleté maturitní obory se konaly 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 19. a 20. dubna. Podle Cermatu se k nim přihlásilo 103.000 zájemců o maturitní obory, z toho přibližně 79.600 na čtyřleté obory a zbytek na šestiletá a osmiletá gymnázia. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se navíc přihlásilo rovněž 1281 uprchlíků z Ukrajiny. Naprostá většina z nich se chtěla dostat na čtyřleté obory, 21 jich podalo přihlášky na víceletá gymnázia. Podle odhadu ministerstva školství je v ČR asi 25.000 uprchlíků ve věku středoškoláků.

Uchazeči na čtyřletých oborech měli podle Cermatu správně v průměru 55,7 procenta testu z českého jazyka a 45,5 procenta v matematice. Vzhledem k tomu, že v minulých dvou letech se zkoušky konaly za odlišných podmínek kvůli opatřením proti covidu-19, srovnal Cermat výsledky se situací v roce 2019. Proti tehdejšímu roku je letos průměr v češtině o 3,4 procentního bodu horší, a v matematice naopak o 2,4 procentního bodu lepší.

Na šestiletých gymnáziích dosáhli uchazeči v češtině průměrného výsledku 59,1 procenta a v matematice 53,7 procenta. Na osmiletých gymnáziích se jim test z češtiny vydařil v průměru na 54 procent a v matematice na 44,9 procenta. Průměrné výsledky na víceletých gymnáziích se proti roku 2019 zlepšily.

Co se týče výsledků přihlášených ukrajinských uprchlíků, test z češtiny se jim nahradil pohovorem, takže Cermat jim hodnotil pouze test z matematiky. Na čtyřletých oborech a nástavbách z něj získali v průměru 36,6 procenta bodů, což je o 8,9 procentního bodu méně, než měli ostatní žáci. Nižší bodový zisk válečných utečenců zřejmě souvisí s tím, že se donedávna vzdělávali v jiném školském systému a měli nejvýše asi jeden a půl měsíce na přípravu na testy v ČR. Zkoušku z matematiky skládali dva uchazeči v češtině, jeden v angličtině a zbytek v ukrajinštině.

Výsledky 17 ukrajinských uprchlíků, kteří se přihlásili na osmiletá gymnázia, se pohybovaly v matematice mezi 12 a 92 procenty. Čtyři Ukrajinci na šestiletých gymnáziích dosáhli výsledku mezi 20 a 78 procenty.

Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že se průměrné počty bodů u přijímacích zkoušek meziročně nedají moc srovnávat. Obtížnost těchto zkoušek se může každý rok lišit, protože jejich úkolem není ověření úrovně znalostí, ale roztřídění uchazečů, vysvětlili již dříve například konzultant obecně prospěšné společnosti EDUin Tomáš Feřtek a předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček. Analyzovat letošní výsledky testů bude podle organizace EDUin možné až po vydání souhrnné zprávy, kterou Cermat zveřejní později. Například loni vyšla v červenci.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy