Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Až 28 procent domácností nemusí mít na nové zálohy za energie

Energetika, ilustrační fotografie.
Energetika, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Až 28 procent českých domácností zasažených ukončením činnosti některého z dodavatelů energií nemusí mít na nové zálohy dostatek peněz. Vyplývá to z průzkumu společnosti NMS Market Research, který zmapoval situaci odběratelů po ukončení činnosti některých dodavatelů energií.

V polovině října ukončila činnost skupina Bohemia Energy, do režimu dodavatele poslední instance (DPI) se dostalo na 900.000 klientů. Následně ukončilo činnost několik menších dodavatelů.

Podle průzkumu jsou k novým zálohám pesimističtější ženy, 27 procent z nich uvádí, že dostatek peněz spíš nemá, a 11 procent, že rozhodně nemá. Zvýšené výdaje pokryje 55 procent bývalých klientů končících dodavatelů ze svých úspor a 23 procent na ně ušetří v jiné části domácích rozpočtů. Nicméně 18 procent nedokázalo odpovědět na otázku, z čeho nové zálohy zaplatí. Problém může být ještě výraznější zejména mezi lidmi se základním vzděláním a vyučenými – z nich to neví 30 procent.

Ze vzniklé situace dotčené domácnosti viní zejména poskytovatele, kteří ukončili provoz, situaci chápou jako selhání soukromých společností, příčinou je podle nich ale i politika EU. Myslí si to 44 a 43 procent z nich. Mnozí viní i zanedbání ochrany spotřebitele státem, a to 38 procent dotázaných, a politiku zemí produkujících plyn (28 procent). Podle 23 procent respondentů je jednou z příčin riskování samotných odběratelů, když si vybrali levné dodavatele.

Vláda v reakci na vzniklou situaci schválila na listopad a prosinec snížení DPH u energií na nulu. O tomto opatření slyšelo 65 procent respondentů a 67 procent s ním souhlasí, 63 procent souhlasí i s návrhem zavést nulovou daň z přidané hodnoty na energie na celý příští rok. Se snížením daně souhlasí častěji ženy než muži.

V době dotazování mělo 72 procent dotázaných zasažených klientů uzavřenou smlouvu s novým dodavatelem a 23 procent zůstávalo v režimu DPI. Vynucený odchod od původního dodavatele pro ně každopádně znamenal zvýšení záloh za energie. Podle deklarovaných částek narostly měsíční platby za elektřinu v průměru z 1590 na 2695 Kč a za plyn z 1565 na 3705 Kč. "K výraznějšímu nárůstu měsíčních záloh došlo u odběratelů plynu, kde třetina zasažených domácností má nově zálohy vyšší než 4000 korun. Před nastalou krizí takovou částku za plyn měsíčně platily pouze jednotky procent dotčených domácností," řekl analytik NMS Market Research Vít Pavliš.

Sběr dat pro průzkum se uskutečnil od 5. do 14. listopadu v prostředí Českého národního panelu. Průzkumu se zúčastnilo 1228 osob, reprezentativní vzorek on-line populace České republiky ve věku nad 18 let, z nichž 166 bylo bývalými klienty zkrachovalých dodavatelů energií.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

Témata:  energetika průzkumy

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 21:03

Heidi Janků má dva roky po šedesátce jasno. Co bude nosit i nadále?

Mezi dnešní hvězdné oslavence patří Heidi Janků, která v sobotu slaví 62. narozeniny. Šedesátku už má tedy za sebou, což by se u mnoha žen projevilo v jejich šatníku. I populární zpěvačka si vyslechla nějaké výhrady. Postavila se k nim ale po svém. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy