Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Koronavirus děsí Čechy. Mají strach o zdraví a budoucnost vidí černě

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

O vlastní zdraví se v souvislosti s šířením koronaviru obávaly v září téměř tři pětiny českých občanů, což je nejvíce za sledované období, tedy od května letošního roku. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř tři čtvrtiny lidí se obávají i o zdraví svých blízkých. Ohledně dalšího vývoje situace kolem šíření koronaviru v Česku, v Evropě i ve světě, byla v září česká veřejnost značně pesimistická.

O vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, se v září zajímaly tři čtvrtiny lidí. Podobný zájem zjistilo CVVM i v při předchozím průzkumu v červenci.

O vlastní zdraví se v souvislosti s koronavirem obává 57 procent českých občanů. "Což je nejvíce za celé sledované období, tj. od května letošního roku, a nejvyšší je rovněž podíl těch, kteří se o své zdraví ´rozhodně obávají´ (22 procent), i když rozdíly proti předchozímu výzkumu z července 2020 nejsou statisticky významné," uvedli autoři průzkumu.

Obavy o vlastní zdraví i zdraví svých blízkých od června narůstají. Obavy o vlastní zdraví opět silně souvisí s věkem. (2/2) pic.twitter.com/q5zBRbkuBa

— CVVM (@CVVMcz) October 15, 2020

Veřejnost se stále hodně obává i o zdraví svých blízkých, tyto obavy pociťuje 74 procent české populace. Aktuální výsledek je srovnatelný se situací v květnu, ve všech ostatních výzkumech byly obavy o zdraví blízkých nižší než v současnosti.

V případě dalšího vývoje situace kolem koronaviru ve světě očekávala její zlepšení jen desetina lidí, zhruba pětina si myslela, že situace zůstane stejná, a téměř dvě třetiny očekávaly, že se situace zhorší. Přibližně desetina oslovených neuměla na položenou otázku odpovědět.

Značně pesimisticky pohlížela česká veřejnost i na vývoj situace v Česku a v Evropě, když její zlepšení očekávala v obou případech jen o málo více než desetina dotázaných. Názor, že situace zůstane přibližně stejná, vyjádřila v případě České republiky i Evropy zhruba pětina oslovených. Zhoršení aktuální situace v Česku v souvislosti s šířením koronaviru se obávaly téměř dvě třetiny občanů, podobně i v případě Evropy, kde zhoršení očekává 64 procent české veřejnosti.

"Z časového srovnání s výzkumy realizovanými v červnu a v červenci vyplývá, že pesimismus a skepse ve vztahu k dalšímu vývoji situace ohledně šíření koronaviru v české společnosti roste," uvedlo CVVM. Zatímco v červnu letošního roku převažoval pesimismus pouze ve vztahu k vývoji ve světě, kdežto ve vztahu k Evropě byly oba tábory vyrovnané a v případě České republiky dokonce převážil optimistický pohled na věc, v současnosti vidí česká veřejnost situaci značně černě na všech třech úrovních. "Stojí za připomenutí, že výzkum proběhl v polovině září, kdy se situace zejména v naší zemi sice již viditelně zhoršovala, zdaleka však nebyla tak vyhrocená jako nyní," dodali autoři průzkumu.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Češi zdraví průzkumy

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.