Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Na 82 procent Čechů čeká letos růst nákladů na domácnost

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na 82 procent Čechů předpokládá, že se jim v letošním roce stoupnou náklady na domácnost. Více než polovina ale nepočítá s růstem svých příjmů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura STEM/MARK pro společnost Home Credit na přelomu listopadu a prosince mezi 510 respondentů.

Více než polovina respondentů podle průzkumu očekává, že se měsíční finanční náklady na domácnost zvýší až o 3000 Kč. Další více než čtvrtina dotázaných uvedla, že počítá se zvýšením výdajů dokonce až o 5000 Kč.

Růst příjmů neočekává v příštím roce 54 procent dotázaných. Na 37 procent respondentů je přesvědčeno, že růst nákladů na chod domácnosti pokryje ze současného příjmu. Téměř dvě třetiny dotázaných by však růst měsíčního platu uvítaly.

Vyšší výdaje na domácnost při stejných výdělcích se promítnou do poklesu reálných příjmů domácností, a proto lidé většinou nepočítají s větší investicí v tomto roce. Rekonstrukce, nákup automobilu nebo dražšího spotřebiče není prioritou u 60 procent respondentů. Rekonstrukci bytu plánuje 18 procent lidí, nákup dražšího elektrospotřebiče 16 procent a automobil by si rádo pořídilo 14 procent dotázaných.

Zatímco nákup automobilu plánuje financovat kombinací vlastních úspor a úvěru až 30 procent respondentů, rekonstrukci a pořízení elektrospotřebiče zvládnout lidé pokrýt ve většině případů z vlastních úspor, vyplývá z výsledku průzkumu,

Témata:  Češi domácnosti

Související

Aktuálně se děje

29. května 2026 21:19

Britney Spears dala policistům při zatýkání bizarní nabídku

Na veřejnost se dostaly videozáznamy z březnového zatčení zpěvačky Britney Spears v Kalifornii, které zachycují momenty, kdy opakovaně odmítala opustit své vozidlo. Hlídka dálniční policie ji zastavila na základě telefonátu na tísňovou linku od jiného řidiče, který nahlásil, že její černé BMW kličkuje mezi dvěma jízdními pruhy. Zasahující policisté čtyřiačtyřicetileté popové ikoně sdělili, že z jejího auta cítí alkohol, a proto ji vyzvali k vystoupení z vozu kvůli provedení testu střízlivosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy