Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Většina Čechů odsuzuje útok Ruska a chce přijmout uprchlíky

Ruská armáda
Ruská armáda
Foto: mil.ru

Útok Ruska na Ukrajinu je podle téměř 90 procent Čechů neobhajitelnou agresí. Vyplývá to z dnešního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Většina obyvatel Česka by souhlasila s přijetím uprchlíků z Ukrajiny.

Rusko dnes ráno zahájilo útok na Ukrajinu. Tamní úřady hlásí, že v důsledku ruského útoku už přišlo o život 57 Ukrajinců a dalších 169 utrpělo zranění. Celkem 87 procent Čechů v průzkumu Medianu uvedlo, že souhlasí s označením ruské invaze za neobhajitelný akt agrese. Proti takovému zhodnocení situace bylo pouze devět procent Čechů.

Většinově také Češi souhlasí s tím, že by Česko mělo přijmout všechny lidi, kteří budou případně z Ukrajiny prchat před válkou. Přijetí uprchlíků podporuje 69 procent účastníků průzkumu, zatímco proti je jenom 25 procent lidí. Přitom se však asi tři pětiny Čechů přílivu uprchlíků obávají.

Největší obavy mají obyvatelé Česka v souvislosti s boji na Ukrajině ze zvýšení cen potravin, pohonných hmot a dalšího nezbytného zboží. Zdražení se bojí přes 90 procent lidí. Téměř 90 procent dotázaných se obává i dlouhého trvání válečného konfliktu s oběťmi na životech a celkového zhoršení bezpečnostní situace v Evropě.

Většina obyvatel Česka, celkem 88 procent, by uvítala nastolení míru diplomatickými jednáními. Čtyři pětiny lidí by také souhlasily s ekonomickými sankcemi. Jenom 28 procent Čechů si myslí, že by Evropská unie a NATO měly konflikt řešit ozbrojeným protiútokem.

Průzkumu Medianu, který se uskutečnil dnes odpoledne, se zúčastnilo 1091 lidí starších 18 let.

Témata:  Češi průzkumy Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.