Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Většina lidí čeká, že Pavel bude lepším prezidentem než Zeman

Petr Pavel a Eva Pavlová
Petr Pavel a Eva Pavlová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Většina lidí v Česku očekává, že Petr Pavel bude lepším prezidentem než dosavadní hlava státu Miloš Zeman. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury STEM/MARK. Pavla hodnotí kladně i třetina voličů jeho neúspěšného soupeře v druhém kole prezidentské volby Andreje Babiše (ANO). Podle nadpoloviční většiny dotázaných Pavel splňuje téměř všechny předpoklady pro výkon funkce prezidenta. Lidé vnímají pozitivně třeba Pavlovo vystupování, vyjadřování či inteligenci.

Pro Pavla hlasovalo letos 27. a 28. ledna ve druhém kole volby prezidenta 58,32 procenta voličů a pro Babiše 41,67 procenta. Účast byla z dosavadních přímých prezidentských voleb nejvyšší, dorazilo přes 70 procent voličů. Pavel se už krátce po zvolení aktivně zapojil do politického dění. V době před dokončením průzkumu STEM/MARK například telefonicky hovořil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, setkal se se Zemanem nebo navštívil Karlovarský kraj. Celkem 63 procent účastníků průzkumu předpokládá, že Pavel bude dobrým prezidentem a 71 procent lidí čeká, že bude lepší hlavou státu než Zeman.

Že překoná nynějšího prezidenta, očekávají od Pavla nejen všichni jeho voliči, ale také 90 až 95 procent voličů jeho protikandidátů z prvního kola volby, ekonomky Danuše Nerudové a senátora Pavla Fischera. Stejné očekávání má od Pavla, kterého podpořilo vládní uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), i 35 procent voličů jeho soupeře z druhého kola, bývalého premiéra a šéfa opozičního hnutí ANO Babiše. Rovněž 33 procent voličů dalšího opozičního kandidáta, poslance SPD Jaroslava Bašty, si myslí, že Pavel bude lepším prezidentem než Zeman. Stejný názor pak mají ještě asi tři čtvrtiny voličů ostatních prezidentských kandidátů i nevoličů.

Účastníci průzkumu také hodnotili končícího prezidenta známkami jako ve škole. Miloš Zeman dostal od lidí v průměru známku 3,6. Lépe Zemana hodnotí podle agentury třeba voliči Babiše, starší lidé nebo obyvatelé venkova. Ale i od lidí, kteří Zemana volili v prezidentských volbách v letech 2013 nebo 2018, dostal jedničku nebo dvojku jen ve třetině případů. Většina Zemanových voličů ho tak hodnotí trojkou, nebo i hůře.

Mezi lidmi očekávajícími, že bude Pavel dobrým prezidentem, jsou častěji lidé ve věku do 30 let, s maturitou či vysokoškolským vzděláním a obyvatelé větších měst. Skeptičtější jsou lidé starší 60 let nebo třeba obyvatelé příhraničních regionů.

Lidé kladně hodnotili Pavla ve většině předpokladů pro funkci hlavy státu. Více než čtyři pětiny dotázaných míní, že splňuje předpoklady, co se týče reprezentativního vystupování, vyjadřování a inteligence. Přibližně 60 až 75 procent lidí pozitivně zhodnotilo i Pavlovu srozumitelnost, respekt v zahraničí, diplomacii a morální zásady. Nadpoloviční většina lidí si myslí, že Pavel splňuje předpoklady i v bezúhonnosti, spojování společnosti a smyslu pro humor. Na vážkách jsou lidé u nezávislosti a politických zkušeností Pavla. V těchto otázkách byl podíl pozitivních hodnocení pod 50 procenty.

Průzkum prováděla agentura STEM/MARK od 13. do 16. února. Zúčastnilo se ho 504 lidí starších 18 let.

Témata:  Petr Pavel Miloš Zeman

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy