"V současnosti se o vývoj situace na Ukrajině zajímají necelé tři pětiny (57 procent) české veřejnosti, což je o 21 procentních bodů méně než na jaře letošního roku," uvedlo CVVM. Nejvíce se lidé v Česku o dění na Ukrajině zajímali právě letos na jaře po začátku ruské invaze. Podle CVVM je snižování zájmu očekávatelné.

S kroky vlády na podporu Ukrajiny nyní souhlasí 42 procent lidí, naopak více než polovina (52 procent) lidí s nimi nesouhlasí. Podle CVVM podpora vlády od jara klesla o 16 procentních bodů a nesouhlas s jejími kroky naopak vzrostl o 17 procentních bodů.

Lidé se také méně zajímají o ukrajinské uprchlíky. Nyní se o ně zajímá 44 procent českých občanů, což je o 22 procentních bodů méně než na jaře. Více než čtvrtina Čechů (27 procent) se staví proti přijímání ukrajinských uprchlíků, tento podíl od jara vzrostl o 14 procentních bodů. Zhruba tři pětiny jsou pro dočasné přijetí běženců a jen desetina občanů souhlasí s jejich trvalým usazením v Česku.

Co se týká kroků, které by mohly zastavit konflikt na Ukrajině, sedm z deseti Čechů je pro vyvíjení diplomatického tlaku na Rusko, 55 procent respondentů také schvaluje finanční podporu Ukrajiny. Necelá polovina souhlasí se snahou o politickou a ekonomickou izolaci Ruska. Mírně nad dvě pětiny dotázaných schvalují poskytování vojenského vybavení Ukrajině. Téměř tři čtvrtiny lidí považují situaci na Ukrajině za hrozbu pro mír ve světě.

Průzkumu, který se uskutečnil od začátku září do začátku listopadu, se zúčastnilo 821 lidí, kteří odpovídají reprezentativnímu vzorku obyvatel ČR starších 15 let.