reklama

Už na otevření obou center v pondělí ráno čekalo několik desítek zájemců, zájem neustává ani dneska. Na hlavním nádraží se táhne ve vstupní hale dlouhá fronta. Podle denních dat o očkování z dnešního rána vakcínu Johnson & Johnson, kterou na hlavním nádraží podávají, dostalo v pondělí v metropoli 129 osob. Zřejmě tak někteří očkovaní ještě nejsou dohlášení. Celkem bylo v Praze v pondělí očkováno téměř 18.000 lidí. V celé zemi přes 91.000.

Na Chodově se mohou nechat očkovat lidé starší 16 let. Tamní centrum je otevřeno každý den od 10:00 do 20:00 v pracovní dny a do 19:00 o víkendu. Aplikují tam vakcínu Pfizer/BioNTech, které se podávají dvě dávky. Na nádraží je otevřeno ráno od 07:00 do 19:00. Zdravotníci tam očkují jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Jako motivaci zejména pro mladší věkové skupiny, kde je proočkovanost zatím nízká, zkouší ministerstvo zdravotnictví losování o ceny. Jednou za týden bude z očkovaných vylosován výherce mobilního telefonu, denně se bude losovat o tenisky nebo poukaz na herní platformu.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že se možnost očkování na daných místech osvědčila. "Okamžitě jsme začali jednat se Správou železnic, aby připravila podobná očkovací centra v dalších městech," poznamenal. Během následujících hodin by mělo být představeno další nádraží, kde bude možné se očkovat bez registrace, dodal.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) opakovaně uvádí, že nové případy, kterých v posledních dnech přibývá, se objevují zejména mezi mladými od 16 do 30 let. Nejvíc pozitivních testů se zachytí v Praze, v pondělí to byla více než třetina celostátního počtu.

reklama