reklama

Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci po jednání o volební koalici pro příští sněmovní volby.

Celkově by měla koaliční smlouva obsahovat zhruba 105 programových východisek. Na přípravě programu se podílí asi stovka lidí v expertních týmech obou stran. Minulý týden strany sdělily, že konečný návrh koaliční smlouvy má být hotov do 23. prosince. Následně o něm budou hlasovat členské základny Pirátů i STAN.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na dotaz ČTK uvedl, že při předjednání více než stovky bodů budoucí koaliční smlouvy nebyl mezi stranami žádný zásadní rozpor. Také podle šéfa STAN Víta Rakušana týmy nenarazily na nic, co by znamenalo překážku. Ocenil, že spolupráce stran začala právě debatami o programu.

Podle dřívějšího rozhodnutí pirátské členské základny ve stranickém referendu má předsednictvo strany předložit návrh koaliční smlouvy vzešlý z vyjednávání ke schválení celostátnímu fóru za měsíc. Mezi 8. a 11. lednem 2021 budou Piráti o smlouvě hlasovat. Celostátní výbor STAN na začátku října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby.

reklama