Putin se podle Lipavského projevil jako slabý vůdce, který bude stále slábnout, neboť se vydal na cestu, kterou neumí ukončit. "Je to slabý vůdce. A v Rusku být slabým vůdcem často vede k osobnímu konci," řekl Lipavský. Uvedl také, že Putin se útočením na ukrajinské civilní cíle sám chová jako terorista, ačkoli třeba úder na most na Krym sám označuje za terorismus.

K útokům na civilní cíle český ministr řekl, že Rusko tak chce oslabit morálku Ukrajinců. Poznamenal ale, že Kreml nebude schopen v takovéto intenzitě teroru pokračovat, neboť ruské síly mají jen omezené množství sofistikovaných raket. Putin také podle něj ztrácí Čínu a Indii.

"Hra na jadernou válku je příliš pro stát jako Indie a Čína, které mají jinak distancovaný postoj ke konfliktu," řekl.

Evropa se podle Lipavského musí v přístupu k Rusku vyvarovat opakování chyb z minulosti. "Doba Merkelové skončila. A tato politika vůči Rusku také skončila," řekl. "Jak chcete zlepšit vztahy s Ruskem, když Rusko střílí rakety na civilisty a otevřeně to přiznává? Když Rusko vede energetickou válku proti Evropě? Když Rusko nasadilo proti Evropě hybridní vedení války a dezinformace?" položil si otázku. Uvedl, že Evropa se musí naučit ruský vliv omezit. "Myslím, že Německo tomu rozumí," dodal.