reklama

Priority v bezpečnosti dnes představil prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že na obecnou politickou debatu s hlavou státu neměl moc času. Doufá ale v to, že Zeman jmenuje vládu jako celek. Z jeho pohledu prezident počítá s tím, že by kabinet mohl okolo poloviny prosince opravdu vzniknout.

Program v bezpečnosti i ve vedení a řízení ministerstva vnitra označil Rakušan za ambiciózní. Důležitá je podle něj zejména důkladná změna legislativy krizového řízení. Česko je totiž na všech úrovních připraveno na tradiční hrozby, jako jsou například povodně. Méně ale na nové krize. "Ta pandemická situace nás evidentně překvapila," prohlásil. Bude proto podle něj nutné co nejdříve udělat z Ústředního krizového štábu "operativní těleso".

Do poloviny volebního období pak podle něj ministerstvo představí dlouhodobou změnu legislativy. Pro její přípravu vznikne na úřadu pracovní skupina. Krizové řízení musí podle Rakušana v budoucnosti lépe uchopit i krize jako blackouty nebo terorismus.

Kandidát na ministra Zemana také upozornil na problémy, které v resortu vidí. "Není to úplně dobrá situace na České poště," uvedl. "Upozornil jsem na to, že je potřeba dotáhnout reformu některých specializovaných pracovišť policie," dodal. Představil i koncept Národního poradce pro oblast bezpečnosti.

Rakušan se Zemanem nemluvil o tom, že na úterním jednání v Lánech prezident podle Frekvence 1 doporučil Janu Lipavskému (Piráti), aby odstoupil z kandidatury na ministra zahraničí v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. "Velmi obecně jsem samozřejmě vyjádřil naději, kterou v sobě všichni máme, že vláda bude nominována jako celek," uvedl. Dodal, že si koalice za kandidáty stojí. "Na nějakou tu obecnou politickou diskusi příliš času nebylo," dodal. Prezident ale z jeho pohledu počítá s tím, že by vláda mohla někdy okolo poloviny prosince skutečně vzniknout.

Rakušan za Zemanem do Lán přijel dopoledne. Cestou za ním se zastavil na lánském hřbitově a položil květiny na hrob prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Rozhovory kandidátů na ministry ve vládě nového premiéra Petra Fialy (ODS) se Zemanem pokračují osmým dnem. Prezident i dnes schůzky kvůli nákaze covidem-19 absolvuje v plexisklem oddělené kóji. Odpoledne přijme hlava státu kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN).