reklama

Rakušan řekl, že v pondělí zorganizoval schůzku stran demokratické opozice, aby strany mohly předjednat pozici na jednání s ostatními subjekty. Na odpoledne ho svolal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jehož úřad by měl novelu připravit. "Shodli jsme se na základních parametrech dalšího postupu. Budeme prosazovat, aby bylo zachováno 14 volebních krajů," uvedl Rakušan.

S podobou předpisu musí vyslovit souhlas obě komory, poslanci nemohou Senát přehlasovat. "Celá materie musí být projednána se Senátem, Senát by měl hned v počátku vyjednávání stanovit nepřekročitelné limity, které bude senátní většina požadovat," uvedl Rakušan. Sněmovna by ale naopak měla být místem, kde se finálně metoda výpočtu mandátů určí.

Ústavní soud zrušil minulou středu část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů. Nově také koalicím stran stačí pro vstup do Sněmovny pět procent hlasů. Případná novela se uplatní už při letošních sněmovních volbách.

STAN podle Rakušana prosazuje, aby se strany nepouštěly do kreativity a zabývaly se jen částmi předpisu, které soud zrušil. "Zároveň jsme se shodli, že bychom požadovali klasické projednání bez legislativní nouze. Ale rychlé a efektivní, aby Senát nebyl dotlačen do časového presu a byla šance s horní komorou o jejich požadavcích ještě hovořit," uvedl.

reklama