reklama

Rakušan uvedl, že po čtvrtečním zasedání sněmovního bezpečnostního výboru si nechal zpracovat zprávu o poskytování psychosociální pomoci v návaznosti na útok na FF UK. Opoziční poslanec Jan Richter (ANO) na schůzi výboru uvedl, že mezi zraněnými je i jeho dcera.

Richter na jednání prozradil, že jeho dcera žije, ale neobejde se po útoku bez antidepresiv. Kritizoval například to, že dcera ležela dlouhé chvíle před fakultou na zemi a málem vykrvácela, než ji převezli do nemocnice. Postěžoval si také na jednání vysoké školy. "Nikdo se mi neozval ani z fakulty, nikdo se mnou není v kontaktu," podotkl.

"Bylo poskytnuto 635 osobních intervencí občanům, 300 intervencí pracovníkům integrovaného záchranného systému, 750 telefonických intervencí na různých telefonních linkách. Celkem byla poskytnuta krizovými interventy pomoc 1685 osobám," sdělil dnes ministr vnitra.

Na místě či v evakuačním centru zasahovali podle Rakušana všichni interventi, kteří byli ihned k dispozici. Konkrétně jich bylo 47. Přes třicet interventů bylo přítomno u nejzasaženějších rodin. "U 14 rodin interventi pomáhali, zasahovali při oznamování úmrtí, při první psychické pomoci. Opakovaná intervence byla i v případě tragické události v Klánovicích a všech těch, kterých se toto dotklo," zmínil vicepremiér.

"Nevylučuju chyby, že se na někoho zapomnělo, že se někomu pomoci, které se dožadoval, v tu chvíli nedostalo," dodal Rakušan.

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Zodpovědný je také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese.