"Vybrali jsme jak kvalitní odborníky s manažerskými zkušenostmi, tak zástupce důležitých organizací a celků. Jsem přesvědčen, že noví členové jsou zárukou toho, že dozorčí rada bude znovu naplno fungovat a zajistí, že Česká pošta bude moderní institucí s parametry 21. století," uvedl Rakušan v tiskové zprávě

Novými členy dozorčí rady jsou odborník v informačních a komunikačních technologiích se znalostí poštovního prostředí Petr Stiegler, ekonom a expert na daně a účetnictví Radek Cestr, bývalý bankéř Pavel Kolář, zástupkyně Sdružení místních samospráv Pavla Chadimová, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD) a ředitel kabinetu ministra vnitra Lukáš Hendrych. 

Do rady je navržen i další kandidát Martin Friedrich Herrmann, který čeká na posouzení výborem pro personální nominace. První jednání orgánu v novém složení se uskuteční v následujícím týdnu.

Rakušan označil předchozí dozorčí radu za nefunkční s tím, že chce, aby v ní místo politických trafikantů zasedli odborníci. Dozorčí radu České pošty tvoří zástupci zakladatele, tedy ministerstva vnitra, a volení zástupci zaměstnanců v poměru deset ku pěti.

V posledních letech pošta hospodaří s ztrátou. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou kolem 800 až 900 milionů korun, což je zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020, kdy hospodaření pošty skončilo ztrátou 1,356 miliardy Kč po zdanění. Důvodem ztrát je podle vedení firmy neuhrazená úhrada státu za objednávané základní služby. Stát v současnosti podniku dluží šest miliard Kč. Většinu dlužné částky již však pošta podle informací ČTK vyčerpala v podobě úvěrů.