Strategii dalšího zvládání migrace ve středu probere vláda, Sněmovně ji chce ministr předložit 14. dubna.

Vnitro podle Rakušana pracuje se třemi možnými scénáři. První předpokládá, že v České republice bude asi 300.000 uprchlíků, podle druhého 500.000 až 600.000 a vnitro zvažuje také scénář dalšího zhoršování krize v případě dlouhotrvající války. Za nejrealističtější variantu Rakušan označil i po konzultacích se sociology druhou možnost. "Na to připravujeme veškerá opatření, která se budou týkat vzdělávacího systému, zdravotního systému, sociálního zabezpečení pro lidi, možnosti vstupu na trh práce," řekl. Strategii chce předložit ve středu vládě, poslancům pak v polovině dubna.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) dnes v CNN Prima News odmítla kritiku opozičních poslanců, že strategie zvládání migrace z Ukrajiny vzniká pozdě. Vládní koalice plán podle ní připravila až nyní proto, aby nebyl předčasný a nedopracovaný. "My jsme si vědomi toho, že jsou potřeba scénáře podle toho, kolik lidí bude potřebovat pomoc, podle toho, kolik lidí přijde," dodala.

Rakušan poznamenal, že dosavadní náklady ministerstva vnitra na zvládání krize se pohybují kolem deseti miliard korun. Do částky se podle něj odrazilo nastavení základních krizových mechanismů, tedy například zahájení provozu uprchlických center nebo úpravy systémů.

Podle Rakušana také vznikne speciální pozice koordinátora uprchlické krize přímo na Úřadu vlády. Má jít o součást strategie, kterou předloží ve středu na vládu. Vznik specializovaného úřadu, který se bude zabývat mimo jiné bydlením a zaměstnáváním uprchlíků, doporučoval v tomto týdnu i ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Rakušan uvedl, že dosud se krize řešila podle krizového zákona a nevznikaly žádné nové struktury. "Teď se přeléváme z té fáze prvotní krize do práce strategické meziresortní skupiny. Na vládu teď posílá materiál, který je základem pro strategické řízení krize včetně strategického týmu včetně pozice koordinátora přímo na Úřadu vlády," uvedl Rakušan.

Podle ministra vnitra bude koordinátor zároveň zástupcem premiéra v expertní komisi, která bude vládě radit. Pokud bude vládní materiál schválený, je vznik postu podle Rakušana otázkou dní. Pánek v pátek uvedl, že jím doporučovaný úřad by měl fungovat přímo pod premiérem a propojovat jednotlivé resorty v tématech, jako jsou podpora bydlení uprchlíků či sledování trhu práce v krajích.

Ministerstvo vnitra dnes informovalo, že v sobotu udělilo dočasnou ochranu 2574 osobám. Celkem se o ni v Česku přihlásilo přes 257 tisíc lidí, 144 tisíc z nich se nahlásilo na cizinecké policii. 

Počet odbavených uprchlíků v posledních dnech klesá, ještě ve středu jich například v Praze bylo 870, o den později pak o deset méně. V pátek do centra dorazilo 706 lidí, v sobotu už jen 665.