Fiala se v úterý do Kyjeva vydal nečekaně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, slovinským premiérem Janezem Janšou a polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. Vyjádřili tak osobně podporu ukrajinské vládě a Ukrajině, kterou před třemi týdny vojensky napadlo Rusko. Osobně se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Rakušan, jakožto první místopředseda vlády, o cestě dostal informaci v pondělí večer. Chápe, že ne všichni z bezpečnostní komunity z ní byli nadšeni, nicméně válka podle něj vyžaduje odvážná gesta. "Gesto bylo silné, statečné, důležité," uvedl.

Zelenskyj to podle Rakušana ocenil a sdělil lídrům států informace, které by se po telefonu nedozvěděli. "A tahle země konečně ukázala, že hodnotově někam patříme, po osmi letech podivného přešlapování," dodal vicepremiér.

Místopředseda SPD Fiala považuje gesto za zvláštní. V současné době podle ho podle něj mohli premiéři udělat on-line. "Představte si, že by se cokoli stalo, jaké to bylo riziko pro všechny, pro celý středoevropský region," dodal šéf poslanců SPD.

Cestu už dříve ocenili koaliční politici, lídři odborů a zaměstnavatelů i opoziční ANO. Fiala v sobotu na twitteru uvedl, že příští týden na jednání Evropské rady v Bruselu přednese všechny informace, podněty a požadavky ukrajinského prezidenta.