reklama

"Tuhle zemi měli v drápech osm let. Prorostli státem a jeho aparátem jako rakovina. Metastázy vlivu nalézáme všude, kam se podíváme," uvedl Rakušan na adresu expremiérova hnutí. Později dodal, že v dobré kondici nebyla dlouhá léta ani civilní rozvědka (ÚZSI), do jejíhož čela vybral nyní diskutovaného Petra Mlejnka.

Rozvědka byla podle Rakušana dotčena vážnými kauzami, neměla jasný směr, zacílení, definici. "I z toho důvodu jsem úmyslně sáhl po člověku, který byl z vlastní vůle posledních deset let mimo bezpečnostní služby, a toto rozhodnutí bylo vědomé a záměrné," uvedl.

Mlejnek, který ve středu svoji pozici hájil před vládou, směřuje podle Rakušana ÚZSI k tomu, aby byla účinnou obranou národních zájmů proti skutečně relevantním hrozbám. "Nehrát si na pseudoglobální službu, ale zacílit na reálné nebezpečí. Věnovat se Rusku, Číně, poskytovat vládě strategická data pro rozhodování v neklidné době energetické a cenové krize," vyjmenoval.

Z pohledu bývalého vedení státu je podle Rakušana "nezávislý státní aparát deformací". Připomenul, že provedl změnu na postu policejního prezidenta a ředitele civilní rozvědky a 'vymetl trafikanty a vlivové skupiny z dozorčí rady České pošty'. "Tohle všechno se, samozřejmě, neodpouští," dodal.

Vrátil se také ke zpochybňovaným prověrkám Mlejnka. "Já přes všechnu obezřetnost základním bezpečnostním procesům a základním institucím tohoto státu věřím. Musím jim jako ministr věřit," napsal Rakušan. "Prověrka je nezpochybnitelná, soudně přezkoumatelná. Prověrku nikdy nedělá služba sama, musí si, zcela dle dikce zákona, vyžádat od dalších služeb, policie či dalších právnických a fyzických osob všechny informace, jež jsou pro posouzení daného člověka zapotřebí," konstatoval.

Zopakoval, že jasnou kvalifikační překážkou by bylo, kdyby Mlejnek nezískal prověrku na stupeň přísně tajné.

Rakušan v příspěvku zmínil i další kauzy spojené se hnutím STAN, přičetl je na vrub nezkušenosti. "A taky jsme možná v záplavě adrenalinu, stresu a každodenní operativy trochu ztratili nadhled. Jako bychom zapomněli, koho jsme odstavili od moci, jaký zázrak se nám povedl," uvedl na adresu hnutí ANO, které viní z tlaku na Starosty. "Jasně. Oslabený STAN, který zmizí z vlády a tím se přepíše politické hřiště. Na tahu bude prezident a může začít jeho poslední velká partie na rozloučenou," uvedl Rakušan.